קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

אוסף יעקב מטריקין

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

יעקב מטריקין נולד בשנת 1902 במרינהאוזן (רוסיה) להוריו מנדל מטריקין ורשל לבית אורלוב. אחיהם של ריבה (לימים אפשטיין) ורעיה (לימים ירדני). עבר עם משפחתו לטרטו ומשם לריגה (לטביה). בגלל היותו יהודי סורב להתקבל ללימודי גבוהים בארכיטקטורה בארצו לפיכך נסע ללמוד באוניברסיטת אולדנברג בגרמניה. בתום לימודיו עבד במשך שנה אצל נגר כדי ללמוד מקרוב את מלאכת עבודת בעץ. בשנת 1924 עלה לארץ-ישראל והתיישב בירושלים. בין השנים 1928 ועד לשנת 1951 היה אדריכל ושימש בתפקיד ראש המחלקה הטכנית של מחלקת ההתיישבות בסוכנות היהודית. הוא עסק בפיתוח, הדרכה ופיקוח על ההתיישבות הכפרית. ממפעליו הבולטים: שלושת המצפים בנגב: בית אשל, גבולות ורביבים. המצפים בגליל: חוקוק, מצודת ביריה ומצודת רמת נפתלי. עסק בתכנון חדרי אוכל בקיבוצים: מזרע, תל קציר, אפיקים, נירים, עין גדי ומשמרות (1939). תיכנן גם את אכסניית הנוער בקריית ענבים, בית המרגוע בקיבוץ איילת השחר ועוד. יעקב תיכנן גם את מבני מחלבות תנובה בערים חיפה, תל אביב, רחובות וירושלים. תיכנן גם את בית העולים בצפון תל אביב, בית הספר החקלאי בשכונת עין כרם בירושלים, בית הספר המקיף "עמל" ברמלה, קריית מוריה בירושלים, המרכז המסחרי בשכונת קריית היובל בירושלים, הכפר השבדי לילדים בעלי צרכים מיוחדים בירושלים וממתכנני חבל עדולם. בתום עבודתו בסוכנות היהודית פתח משרד אדריכלים פרטי: "אדריכלים מתכנני ערים ומהנדסים" בירושלים. בארץ-ישראל פגש בציונה לבית פלבריט (בן אברהם), ילידת מקמניץ' בחבל פודולסקי באוקראינה, ממייסדי קיבוץ קריית ענבים. הוא נשא אותה לאישה בשנת 1932. ציונה הייתה אחות רחמנייה בבית החולים "הדסה" בירושלים ואחות בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. לזוג נולדו שתי בנות: נאווה (לימים בן-דוד) ורחל (לימים ביירון גולד) יעקב נפטר בשנת 1981. הוא נטמן בבית הקברות בקיבוץ קריית ענבים. אוסף התצלומים נמסרו לארכיון התמונות של יד יצחק בן-צבי על ידי רחל ונאווה בנותיהן של יעקב וציונה. באוסף הצצה לפרויקטים אותם תיכנן כאדריכל במהלך השנים, אתרים ומקומות בארץ-ישראל, כמו גם תצלומים ממחלבות תנובה (חיפה, ירושלים ורחובות).

סימול
IL-INL-YBZ-0392
סימול מקורי
יד יצחק בן צבי;YBZ.0392
תאריך
08/05/1905-31/12/1980
מיקום
  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף יעקב מטריקין.
כותרים נוספים English title: Yaakov Matrikin
מתוך יד יצחק בן צבי
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת 997009628435805171