קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

משה יעקב עליאש, בנם הבכור של פני לבית קלידרמן ואלכסנדר עליאש ואח של אריה ודינה. נולד בכ"ט בכסלו תרפ"ד (7/12/1923) בברלין שבגרמניה, אליה הגיעו הוריו מרוסיה בדרכם לארץ-ישראל. חוטר למשפחה מיוחסת. נקרא בשם משה על שם אבי-זקנו הרב שקידש שם שמים במותו באוקראינה. בפברואר 1925, עלו בני המשפחה לארץ ישראל והתיישבו בירושלים. משה למד בבית-הספר "מעלה". באוניברסיטה העברית בירושלים למד לתואר שני בפילוסופיה ובלשנות עברית כמו-כן למד בבית-הספר למשפטים. הוא הצטיין בהיסטוריה והיה בקי בתנ"ך ובספרות, ידע אנגלית על בוריה וכן ערבית בכתב ובדיבור. משה יעקב היטיב להכיר את הארץ. הוא היה צלם-חובב וגילה את יפי הארץ בצילומיו המרובים. את חופשת-הקיץ שלו היה מבלה בקיבוצים ובעבודה. התמונות מהאלבום באוסף זה מביא מבחר מתמונות שצילם בטיוליו. משה יעקב נהרג לאחר שהוסמך לעורך דין אך לא הספיק לעסוק במקצוע. כמה חודשים לפני מותו הוא נשא לאישה את עפרה לבית דושמן. בימי המצור על ירושלים במלחמת העצמאות הוא גוייס לצבא ונטל חלק בקרבות ברמת רחל ובמקומות אחרים. לאחר ששהה כמה שעות-חופשה בבית הוריו חזר לעמדתו בהר ציון. העמדה הותקפה ואחדים מחבריו נפצעו והוא נפל בקרב ביום ח' באב תש"ח (13.8.1948)- בן 24 היה במותו. משה יעקב נקבר קבורה זמנית בבית הקברות שייח'-באדר א' אשר שימש לקבורה זמנית של חללי צה"ל בירושלים בעת מלחמת העצמאות (לימים נבנה במקום בית המשפט העליון). ביום י"א באלול תש"י (24.8.1950) הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר-הרצל בירושלים.

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף משה יעקב עליאש.
כותרים נוספים English title: Moshe Yaakov Eliash
שנה 01/01/1927-31/12/1948
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-27/07/2013 ועד 05/12/2016
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0639
היקף החומר 97 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0639
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628335605171