audio items
snunit
חזרה לתוצאות החיפוש

מי כמוך באלים מהולל

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
נגן שירים ברצף
עמוד שיר openModalIcon
prayersAlbomImg
 • 1.
  מרכז אסיה וקווקאז - הודו רמי יעקב
 • 2.
  ספרדים מסורות המזרח - לבנון מרקו טליו
נגן שירים ברצף
playerSongImg
כותר מי כמוך באלים מהולל
מעגל השנה לכל עת;פורים;שבת
מעגל החיים בר מצווה;ברית מילה ;הולדת הבת;חתונה
שפה עברית

תנאי השימוש:

הפריט כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על כל שימוש בפריט, לרבות אך לא רק, העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות, דיגיטאלי, אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה בכתב מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף.

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חלה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

השימוש בפריט כפוף גם לתנאי השימוש של אתר הפיוט והתפילה.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC
פירוש

 • • מִי כָמוֹךָ בָּאֵלִים מְהֻלָּל ה' – אין אלוה מאלוהי העמים הזוכה לשבח והלל כמוך, אלוהינו. שיבוץ של אחד מפסוקי 'שירת הים' בספר שמות (טו, יא): מִי כָמֹכָה בָּאֵלִם ה' מִי כָּמֹכָה נֶאְדָּר בַּקֹּדֶשׁ נוֹרָא תְהִלֹּת עֹשֵׂה פֶלֶא.
  • אֵל נָא הַטֵּה אָזְנֶךָ לְאַנְשֵׁי הֲמוֹנַי – אלוהי, הקשב נא לעמך ישראל. נוסח הפנייה מיוסד על דניאל (ט, יז-יח): וְעַתָּה שְׁמַע אֱלֹהֵינוּ אֶל תְּפִלַּת עַבְדְּךָ וְאֶל תַּחֲנוּנָיו וְהָאֵר פָּנֶיךָ עַל מִקְדָּשְׁךָ הַשָּׁמֵם לְמַעַן ה' הַטֵּה אֱלֹהַי אָזְנְךָ וּשֲׁמָע... (וכן רבים כמותו במקרא. ראו למשל תהלים קב, ג, ועוד).
  • כִּי אַתָּה אֵל רַחוּם וְחַנּוּן וּמְכַפֵּר עֲוֹנַי – יודעים אנו שבעל הרחמים אתה, וודאי תוכל לסלוח על כל חטאינו. מבוסס על דברי יונה הנביא (ד, ב): ...יָדַעְתִּי כִּי אַתָּה אֵל חַנּוּן וְרַחוּם אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חֶסֶד וְנִחָם עַל הָרָעָה.
  • מְשַׁבְּחִים כֻּלָּם אֶת שִׁמְךָ עַם אֱמוּנַי – עם ישראל כולו, המאמין בך, משבח אותך. עַם אֱמוּנַי הוא כינוי לישראל בלשון הפייטנים.
  • וְאוֹמְרִים מַהֵר בְּנֵה לָנוּ בֵית מְעוֹנַי – בשבחם אותך הם מפצירים בך למהר ולבנות מחדש את בית הבחירה, מעון קדשך.
  • כִּי בְךָ בָּטְחוּ כֹּל יִשְׂרָאֵל יְרֵאֵי ה' – כי כל עמך סמוך ובטוח בך שאכן תושיעו.
  • שַׂמַּח אֶת עַם אֲשֶׁר לִבּוֹ נִשְׁבָּר – הענק שמחה לעמך ישראל, שלבו שבור כבר מרוב תלאות.
  • וְהָכֵן לוֹ לֶחֶם פְּרוּסָה וּבַר – הענק לעמך לא רק שמחה, אלא גם ספק צרכיהם; בַּר הוא תבואה בלשון המקרא.
  • הָשֵׁב לָנוּ אֶת מִקְדָשֵׁנוּ וּשְׁלַח לָנוּ מָשִׁיחַ צִדְקֵנוּ – הפיוט נחתם בבקשה לבנות מחדש את בית המקדש בירושלים, ולשלוח לישראל את משיחם, כפי שהבטיח בנבואתו של ירמיהו (לג, טו): בַּיָּמִים הָהֵם וּבָעֵת הַהִיא אַצְמִיחַ לְדָוִד צֶמַח צְדָקָה וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה בָּאָרֶץ, ופירשו (רד"ק, ועוד): "צמח צדקה - זהו מלך המשיח". פסוק זה הוא אחד המקורות האפשריים לצירוף השגור 'מָשִׁיחַ צִדְקֵנוּ'.
  • חַזֵּק אֶת עַמְּךָ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בִּזְכוּת אֵלִיָּה הַגּוֹאֵל – סייע לעמך ישראל והענק להם כוח, על ידי אליהו הנביא, ככתוב בנבואת מלאכי (ג, כג-כד): הִנֵּה אָנֹכִי שֹׁלֵחַ לָכֶם אֵת אֵלִיָּה הַנָּבִיא לִפְנֵי בּוֹא יוֹם ה' הַגָּדוֹל וְהַנּוֹרָא וְהֵשִׁיב לֵב אָבוֹת עַל בָּנִים וְלֵב בָּנִים עַל אֲבוֹתָם... דימויו של אליהו כגואל רווח מאוד במסורת הפיוט, בעיקר בפיוטים להבדלה ולברית מילה.


יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?