audio items
snunit
קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

מלוך על כל העולם כלו בכבודך

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
 • תפילה
נגן שירים ברצף
עמוד שיר openModalIcon
prayersAlbomImg
 • 1.
  אשכנז - אשכנז כללי אורי קרויזר
 • 2.
  ספרדים מסורות המזרח - ספרד ירושלים משה חבושה
 • 3.
  ספרדים צפון אפריקה - מרוקו מימון כהן
 • 4.
  תימן - מרכז תימן (צנעא וסביבותיה) אהרן עמרם
נגן שירים ברצף
playerSongImg
כותר מלוך על כל העולם כלו בכבודך
מעגל השנה ראש השנה
שפה עברית

תנאי השימוש:

הפריט כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על כל שימוש בפריט, לרבות אך לא רק, העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות, דיגיטאלי, אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה בכתב מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף.

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חלה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

השימוש בפריט כפוף גם לתנאי השימוש של אתר הפיוט והתפילה.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC
פירוש
 • •? וְהִנָּשֵׂא – מלוך והיה נישא, מרומם, עליון. דומה ללשון הפסוק בתהלים צד ב: הִנָּשֵׂא שֹׁפֵט הָאָרֶץ. ? עַל כָּל הָאָרֶץ – על כל העולם. דומה ללשון הפסוק בזכריה יד ט: "וְהָיָה ה' לְמֶלֶךְ עַל כָּל הָאָרֶץ, בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה ה' אֶחָדוּשְׁמוֹ אֶחָד". ? בִּיקָרָךְ – בכבודך. ? וְהוֹפַע – בבקשה: התגלה, הופיע. ? בַּהֲדַר גְּאוֹן עֻזָּךְ – במלוא תפארתך וכוחך. אולי ע"פ איוב מ י: עֲדֵה נָא גָאוֹן וָגֹבַהּ וְהוֹד וְהָדָר תִּלְבָּשׁ. ? עַל־כָּל־יוֹשְׁבֵי תֵבֵל אַרְצָךְ – על כל האנשים בעולם שבראת. ? ארצך – העולם, כדור הארץ. ? פָּעוּל – יצור נברא. ? פְעַלְתּוֹ – בראת אותו. ? יְצַרְתּוֹ – יצרת אותו. ? כָּל־אֲשֶׁר נְשָׁמָה בְאַפּוֹ – כל יצור חי, כל מי שיש באפו נשמת חיים, או לחילופין כל בני האדם. דומה ללשון הפסוק בישעיה ב כ"ב: חִדְלוּ לָכֶם מִן הָאָדָם אֲשֶׁר נְשָׁמָה בְּאַפּוֹ... ? ה' אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מָלַךְ, וּמַלְכוּתוֹ בַּכֹּל מָשָׁלָה – הקדוש ברוך הוא, שהוא אלוהיהם של עם ישראל, מולך, מושל ושולט בכל היקום. ע"פ פסוק בתהלים קג יט: ה' בַּשָּׁמַיִם הֵכִין כִּסְאוֹ וּמַלְכוּתוֹ בַּכֹּל מָשָׁלָה. ? רְצֵה־נָא בִּמְנוּחָתֵנוּ – אנא קבל את מנוחתנו ביום השבת ברצון. שורה זו נאמרת רק אם חל ראש השנה בשבת. ? קַדְּשֵׁנוּ בְּמִצְוֹתֶיךָ – עשה שהקדושה שבמצוות שנתת לנו תחול עלינו; עשה שהמצוות שנתת לנו יקדשו אותנו, ירוממו אותנו. ? תֵּן חֶלְקֵנוּ בְּתוֹרָתָךְ – עשה שיהא חלקנו עם לומדי ומקיימי התורה. ? שַׂבְּעֵנוּ מִטּוּבָךְ – תן לנו מטובך הגדול; כלכל אותנו ופרנס אותנו. ? שַׂמֵּחַ נַפְשֵׁנוּ בִּישׁוּעָתָךְ – תן לנו ישועה ונשמח בה. דומה ללשון הפסוק בשמואל א', ב', א': רָחַב פִּי עַל אוֹיְבַי, כִּי שָׂמַחְתִּי בִּישׁוּעָתֶךָ. ? וְטַהֵר לִבֵּנוּ לְעָבְדְךָ בֶאֱמֶת – עשה שנגיע לדרגה גבוהה, שבה ונוכל לעבוד אותך בצורה טהורה, אמיתית, נקייה ושלמה, ולעשות את רצונך בלב שלם, בלי פניוֹת. ? כִּי אַתָּה ה' אֱלֹהִים אֱמֶת – כי אתה אמיתי, אתה התגלמות האמת. דומה ללשון הפסוק בירמיה י, י: וַה' אֱלֹהִים אֱמֶת הוּא אֱלֹהִים חַיִּים וּמֶלֶךְ עוֹלָם. ? וּדְבָרְךָ מַלְכֵּנוּ אֱמֶת וְקַיָּם לָעַד – תורתך ודבריך אמיתיים ומתקיימים לנצח, ולא יתבטלו. ? מֶלֶךְ עַל כָּל הָאָרֶץ – מלך השולט בכל העולם. דומה ללשון הפסוק בתהלים מז, ג: מֶלֶךְ גָּדוֹל עַל כָּל הָאָרֶץ. פרק זה בתהלים קשור לראש השנה ואף מוזכרת בו מצוות השופר. ? מְקַדֵּשׁ יִשְׂרָאֵל – הבוחר בעם ישראל ומייחד אותו בקדושה. ? וְיוֹם הַזִּכָּרוֹן – ראש השנה. הוא מכונה כך משום שביום זה נזכרים לפני הקדוש ברוך הוא כל היצורים והמעשים בבית דין של מעלה.


יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?