audio items
snunit
קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
נגן שירים ברצף
עמוד שיר openModalIcon
prayersAlbomImg
 • 1.
  חסידויות נוספות - חסידות בוסטון לוי יצחק הורביץ בן פנחס דוד מבוסטון
 • 2.
  חסידים - חסידות ברסלב ברוך ברנר, מזרח-מערב
 • 3.
  חסידים - חסידות ברסלב משה בננשטוק
 • 4.
  חסידים - חסידות ויז'ניץ יואל צבי מושקוביץ
 • 5.
  חסידים - חסידות חב"ד משה טולשבסקי
 • 6.
  חסידים - חסידות מודז'יץ מרסל לנג
 • 7.
  חסידים - חסידות צאנז ברייט
 • 8.
  מזרח אירופה - אשכנז - ישראל עופר ותאיר שוורץ
 • 9.
  עכשווי - ישראל טל נאה
נגן שירים ברצף
playerSongImg
כותר בני היכלא
מעגל השנה לכל עת;שבת
מועד התפילה אחר
שפה עברית

תנאי השימוש:

הפריט כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על כל שימוש בפריט, לרבות אך לא רק, העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות, דיגיטאלי, אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה בכתב מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף.

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חלה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

השימוש בפריט כפוף גם לתנאי השימוש של אתר הפיוט והתפילה.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC
פירוש

 • • בְּנֵי הֵיכָלָא דִּכְסִיפִין – בני ההיכל הנכספים. ההיכל הוא היכל המלך, שהוא המלכות. כל סעודת שבת מכוונת כנגד פרצוף אחר באלוהות, ובכל סעודה מתגלה אור ויורד שפע המיוחד לאותו פרצוף ומשפיע על ימות השבוע. סעודת ערב שבת היא כנגד המלכות, סעודת יום שבת כנגד עתיק יומין וסעודה שלישית כנגד זעיר אנפין. באכילת סעודת ערב שבת מגלים ישראל שהם בני ההיכל, בני המלכות. באכילת סעודת יום שבת מגלים שהם בני האמונה (כנגד הארת עולם האצילות בסעודה זו, שנקרא גם עולם האמונה) ובאכילת סעודה שלישית מגלים ישראל שהם בני המלך שהוא זעיר אנפין. השימוש בביטוי בני היכלא נזכר דוקא בזמר לסעודה שלישית, כיוון שהסועד את שלוש הסעודות זוכה לתארים אלו, והמחסיר סעודה אחת פוגם בכל שלושת התארים. על כן בני היכלא הם ישראל הסועדים שלוש סעודות שבת. כפי שמופיע בזוהר, פרשת יתרו פ"ח ע"ב: "תא חזי (=בוא וראה), בסעודתי אלין (=בסעודות אלו [של שבת, אם מקיימים את כולן כראוי]) אשתמודעון ישראל דאינון בני מלכא (=ניכרים ישראל שהם בני המלך), דאינון מהיכלא דמלכא (=שהם מהיכל המלכות), דאינון בני מהימנותא (שהם בני האמונה), ומאן דפגים חד סעודתא מנייהו (=ומי שפוגם [ומחסר] אפילו סעודה אחת), אחזי פגימותא לעילא (=מראה פגם למעלה), ואחזי גרמיה דלאו מבני מלכא עלאה הוא (=וזה מראה עצמו שאינו מבני המלך העליון), דלאו מבני היכלא דמלכא הוא (=ואינו מבני היכל המלך), דלאו מזרעא קדישא דישראל הוא (=ואינו מזרע הקודש של ישראל)".
  • לְמֶחֱזֵי זִיו דִּזְעֵיר אַנְפִּין – לחזות בזיו זעיר אנפין. סעודה שלישית היא כנגד גילוי של פרצוף זעיר אנפין. וכפי שמתואר בזוהר (שם): "בסעודתא תליתאה דשבתא (=בסעודה שלישית של שבת) כתיב, 'והאכלתיך נחלת יעקב אביך', דא (=זו) היא סעודתא דזעיר אנפין (=הסעודה של זעיר אנפין) דהוי בשלימותא (=שהוא נשלם)". פרצוף זעיר אנפין, הנקרא יעקב, נשלם בסעודה זו, שאז עולה לפרצוף עתיקא קדישא וניזון שם מהאורות, ומזון זה הוא נחלתו, "נחלת יעקב", וזהו שכתוב "והאכלתיך נחלת יעקב".
  • יְהוֹן הָכָא בְּהַאי תַּכָּא – יהיו נא בזה השולחן. בני ההיכל הנכספים לראות את זיו הזעיר אנפין יהיו בזה השולחן שסעודתו כנגד הזעיר אנפין.
  • דְּבֵהּ מַלְכָּא בְּגִלוּפִין – שבו המלך חקוק, מגולף. לשון גילופין בזהר משמעה חקוק, רשום, מצוייר.
  • צְבוּ לַחֲדָא בְּהַאי וַעֲדָא – רצו מאד בזה הויעוד, המפגש.
  • בְּגוֹ עִירִין וְכָל גַּדְפִין – בתוך עדת מלאכים וכל כנפיהם.
  • חֲדוּ הַשְׁתָּא בְּהַאי שַׁעְתָּא – שמחו עתה בזו השעה, שעת מנחה של שבת.
  • דְּבֵהּ רַעֲוָא וְלֵית זַעֲפִין – שבה רצון ואין כעס. על פי הזוהר שם, שעת המנחה בכל יום היא שעה של דין. לא כן בשבת, שבה שעה זו היא שעת רעוא דרעוין – היינו רצון הרצונות, שעת רצון גדולה וחשובה מאד. כפי שמופיע בזהר (חלק ב פח, ע"ב): "תא חזי (=בוא וראה), בכל שיתא יומי דשבתא (=ששת ימי השבוע) כד מטא שעתא דצלותא דמנחה (כשמגיעה שעת תפילת מנחה), דינא תקיפא שלטא וכל דינין מתערין (=דין חזק שולט [מצד הגבורה דיצחק] וכל הדינים מתפשטים [ממנו עד החיצונים וכולם מתעוררים לפעול דין]), אבל ביומא דשבתא (=ביום השבת) כד מטא עידן דצלותא דמנחה (=כשמגיעה שעת תפילת מנחה), רעוא דרעוין אשתכח (=אז נמצא הרצון של כל הרצונות [שהוא שורש כל הרצונות, מצוי בתיקוניו]), ועתיקא קדישא גליא רצון דיליה (=מגלה את הרצון שלו), וכל דינין מתכפיין (=וכל הדינים [בין דינים עליונים של קדושה ובין דינים התחתונים של החיצונים] נכפים ונכנעים), ומשתכח רעותא וחידו בכלא (=ונמצא רצון ושמחה בכל [העולמות]).
  • קְרִיבוּ לִי חֲזוּ חֵילִי – קרבו אלי וראו כוחי. יתכן שאלו דבריו של הזעיר אנפין.
  • דְּלֵית דִּינִין דִּתְקִיפִין – שאין הדינים תקפים, שולטים.
  • לְבַר נַטְלִין וְלָא עָאלִין – יוצאים החוצה ולא נכנסים פנימה.
  • הַנֵּי כַלְבִּין דַּחֲצִיפִין – אותם כלבים חצופים. הכוונה לכוחות הסטרא אחרא שבשבת אין להם שליטה.
  • וְהָא אַזְמִין עַתִּיק יוֹמִין לְמִנְחָה (לְמִצְחֵהּ) - והנה אזמין עתיק יומין למנחה (את מצחו). מצחו של העתיק יומין נקרא רצון. לכן, בשעת מנחה של שבת, שעת רצון הרצונות, מזמינים את העתיק יומין. מצחו של הזעיר אנפין, המסמל את רצונו של הזעיר אנפין, מכוון כנגד מצחו של העתיקא קדישא כדי שיוכל לקבל מרצונו. לכן מזמינים העתיק ומצחו אל מול מצחו של הזעיר אנפין. כפי שמופיע בזוהר חלק ג, קכ"ט ע"א: "מצחא דגולגלתא (=המצח שבגולגולת [שבאריך אנפין – הוא עתיקא קדישא]) רעוא דרעוין (=[נקרא] רצון כל הרצונות [לפי שהוא הרצון הראשון והשורש של כל הרצונות שלמטה ממנו]), רעותא דזעיר אנפין ([עד שגם המצח – (הרצון של הזעיר אנפין) מכוון כנגד מצח הרצון של האריך אנפין]), לקבלי ההוא רעותא (=[כדי (שיקבל הארה ממנו) בעת שראוי לקבל], דכתיב (שמות כח לח) 'והיה על מצחו תמיד לרצון...' [על מצחו שלזעיר אנפין למצחו של אריך אנפין]".
  • עֲדֵי יְהוֹן חַלְפִין – עד יהיו חולפין. עד שיעבור ויחלוף זמן הרצון, הוא שעת מנחה.
  • רְעוּ דִילֵיהּ דְּגַלֵּי לֵהּ – הרצון העליון שמתגלה בשעה זו.
  • לְבַטָּלָא בְּכָל קְלִיפִין – רצון זה מבטל כל הקליפות.
  • יְשַׁוֵּי לוֹן בְּנֻקְבֵיהוֹן וִיטַּמְרוּן בְּגוֹ כֵפִין – יתן אותם בנקרות, וייטמנו בתוך סלעים. בכניסת שבת ארבע הקליפות – קליפת נגה ושלוש קליפות טמאות, נכנסות לנקרה של התהום הגדול, שהוא מקומם, ויושבות שם עד מוצאי שבת, ללא יכולת לשלוט בעולם. כפי שמופיע בזוהר חלק ב, ר"ג, ע"ב": "תא חזי (=בוא וראה), ביומא שתיתאה (=ביום השישי), כד מטא זמנא דערב (=כשמגיע הזמן של לפנות ערב [סמוך לשבת]), דליג לגו ההוא (נ"א מדורא) נהורא דאשא (=קופצת מדורת האש ההיא), וסלקא לעילא לאעלא גו גוונין (=ועולה למעלה ליכנס עם הגוונים [שהם שלש הקליפות הטמאות ורוצה להיכנס והכלל בקדושה כדי לקבל שפע לפרנסתה]), כדין מתתקנין ישראל לתתא (=אז מתקנים ישראל למטה), ומסדרין סעודתין (=ומסדרים ומכינים את סעודות [השבת]), ומתקנין פתורין כל חד וחד פתוריה (=ומכינים ועורכים את השולחנות כל אחד את שולחנו), כדין חד שלהובא נפיק (=[וזה גורם (כי אז שלהבת אחת) מגבורה עליונה (יוצאת]), ובטש בההוא מדורא (=ומכה במדורת אש ההיא [של הנוגה ומורידה למטה]), כיון דבטש ביה (=כוון שהיכה בה), מתגלגלן ההוא שלהובא וההוא מדורא (=מתגלגלת אותה שלהבת עם המדורה ההיא), ועאלין בנוקבא דתהומא רבא (=ונכנסות בנקב של התהום הגדול), ואתטמרן ויתבת תמן (=ונטמנות ויושבות שם [עד מוצאי שבת]).
  • אֲרֵי הַשְׁתָּא בְּמִנְחָתָא – כי כך עתה בשעת מנחה.
  • בְּחֶדְוָתָא דִּזְעֵיר אַנְפִּין – בשמחתו של הזעיר אנפין, בעל הסעודה השלישית.


יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?