קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

עיתונות יהודית בארצות ערב (על שם ד"ר הגר הלל)

עיתונות יהודית בארצות ערב (על שם ד"ר הגר הלל)

על המדור

מדור זה כולל עיתונות שיצאה לאור בקהילות מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה, לוב, מצרים, סוריה, לבנון ועיראק. לשון הדיבור המקורית של קהילות אלה הייתה ערבית-יהודית ואנשי הרוב המוסלמי באותן ארצות, ולעתים גם מיעוט מן היהודים, הזדהו במהלך המאה ה-20 עם הלאומיות הערבית. אך תולדות היהודים הצטיינו בנטייה חזקה לעבר התרבויות המערביות-קולוניאליות ואחר-כך גם לעבר העברית המודרנית. היסטוריה פוליטית תרבותית זו משתקפת בהתפתחות העיתונות.

ראשיתה של העיתונות היהודית בארצות הנ"ל (שזהותן הפוליטית עברה תהפוכות במאות ה-19 וה-20) ברבע האחרון של המאה ה-19. רוב העיתונים יצאו לאור בלשונות אירופיות, בעיקר צרפתית בשל היותה הלשון הבינ"ל העיקרית באזור במשך תקופה ארוכה, ובשל מעמדה של צרפת כשליטה ברוב ארצות צפון-אפריקה. גם השפעתה התרבותית והפוליטית של הלאומיות היהודית נתנה את אותותיה ובקהילות התפרסמו ביטאונים וכתבי עת בעברית. בערבית מודרנית יצאו לאור רק עיתונים ספורים.

המדור מוקדש לזכרה של ד"ר הגר הלל ז"ל, חלוצת המחקר על העיתונות היהודית בארצות ערב.