audio items
zemer
קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

הליכה לקיסריה

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
  • הקלטת רדיו
  • הקלטה
בביצוע מקהלת קול ישראל לנוער
השותפים ביצירה זהבי, דוד 1910-1977 (מלחין)
סנש, חנה 1921-1944 (מחבר)
מקהלת קול ישראל לנוער (מבצע)
סוגה Songs, Hebrew
שפה heb
הערות ניצוח: צבי בן פורת
מספר מדף ZMR 07307
מספר מערכת 990039777570205171

תנאי השימוש:

איסור העתקה

יתכן שאסור להעתיק את הפריט ולהשתמש בו עבור פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף.

לבירור אפשרות שימוש בפריט, יש למלא טופס בקשה לבירור זכויות יוצרים

מידע נוסף: הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות טופס בקשה לבירור זכויות יוצרים

תצוגת MARC
אודות
  • רגע לפני שעלתה חנה סנש למטוס שהצניח אותה ליד גבול הונגריה (ביוני 1944), היא מסרה מעטפה לצנחן ששמו ראובן דפני. היא ביקשה ממנו, שאם היא תיתפס, ימסור את המעטפה לאחיה. כשפתח את המעטפה מצא בה את ארבע השורות מתוך השיר "אשרי הגפרור". הפתק הועבר לידי משה ברסלבי (חבר קיבוץ נען), שמונה לערוך חוברת לזכרה של חנה. הוא נסע לקיבוץ שדות ים לחפש מכתבים נוספים, ושם מצא מזוודה שהשאירה חנה למשמרת. במזוודה נמצא השיר "הליכה לקיסריה", ובראשו התאריך 24.11.1924. לימים סיפר משה ברסלבי כיצד העביר בידיים רועדות את שני השירים למלחין דוד זהבי, שהיה בן קיבוצו. דוד זהבי סיפר ששני השירים הולחנו בהינף קולמוס, בלי מחיקות ובלי תיקונים. השיר הראשון שהולחן היה "אשרי הגפרור", ויום לאחר מכן "הליכה לקיסריה". וכך כתב דוד זהבי: "אחד השירים היפים ביותר שכתבתי בימי חיי הוא השיר 'הליכה לקיסריה', ואודה על האמת כי בשעה שהלחנתי את השיר... זלגו עיניי דמעות". מרים נאמן מקיבוץ שדות ים, שמונתה כאחראית על עיזבונה של סנש, טוענת שהנוסח שפורסם בכתב העת "ים" הוא נוסח שנמצא ביומנה של חנה סנש. ואולם בטרם יצאה לשליחות, חנה סנש העתיקה שירים שונים למחברת נפרדת בשם "ללא שפה". היא נתנה את המחברת לחברה מקיבוץ חצור. במחברת זו מופיע השיר בגרסה הידועה לנו, כלומר: הנוסח שלעיל הוא נוסח מוקדם, מעין טיוטה. השיר שתוכנו שיר תפילה ליופי העולם, הפך להיות מזוהה כשיר מלחמה וזיכרון וגם שיר הקשור לנוראות השואה בזכות הקשרו ההיסטורי הטראגי ולא בשל תוכנו.
    יאיר ברלין כתב עליו: "ללחן המקסים של "הליכה לקיסריה", שחיבר דוד זהבי יש ללא ספק חלק גדול בהתקבלותו כשיר מרכזי כל כך בתודעה הישראלית...יש בלחן המראה לעוצמות ליטורגיות של מעמד תפילה, פשטות נוגה ונוגעת שמעבירה את אותן תמונות פשוטות ודברים פשוטים שהשיר מונה: החול, הים, רשרוש של המים... המוזיקה של השיר מעברה תחושה של מעגליות וחזרה, ביטוי לאותה בקשה "שלא ייגמר לעולם", מילות השיר מושרות פעם ועוד פעם, המילה "אלי" הנכפלת עקב המנגינה, דומה שלתנועתיות של הלחן יש קשר גם להליכה הלינארית לכאורה- ההליכה לקיסריה, שמו של השיר, המעיד על תנועה גם הוא. אולם, נראה שהליכה זו אינה מגיעה ליעדה. ה"הליכה לקיסריה" מקבלת מימד של מסע אינסופי שלא מגיע למיצוי."


תגיות

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?