משתתפי פרדס - מחזור ג'
הספרייה הלאומית

משתתפי פרדס - מחזור ג'

הספרייה הלאומית מעוניינת לחזק את הקשר בין היצירה הישראלית והאוצרות הטמונים בספרייה, וכן להגביר את המודעות בקרב ציבור היוצרים והקוראים בישראל לפעילותה של הספרייה הלאומית בתחום הספרות והתרבות. הספרייה הלאומית מבקשת להיות מקום של השראה ומפגש לציבור הסופרים.
במסגרת זאת, מתכננת הספרייה, באמצעות פרויקט "פרדס", להעניק תמיכה ליוצרים צעירים ולחזק את הקשר בין עולם המו"לים ובין הספרייה הלאומית.
ארבעת הסופרים שנבחרו למחזור ג' של תוכנית "פרדס" הם: אסף סעדון מחבר הספר "פעם היה לי לב",  אלי שמואלי על ספרו "אישוליים", סלין אסייג מחברת הספר "צעקה הפוכה" ויונתן ברג על ספרו "עוד חמש דקות".

אסף סעדון

על ספרו "פעם היה לי לב" (ידיעות אחרונות, 2016). הספר בונה, מתוך תמונה יצרית וסוערת של חיי סטודנט צעיר, מתח גובר והולך בין כיסופים רומנטיים לאהבה ובין הגשמת המאוויים לבין שיקולים בורגניים לכאורה, המושתתים על חרדות-קיום, חיפוש אחר זהות עמוקה יותר מזו המוצעת על ידי השיח על הקיפוח המזרחי ואחר קשר אנושי המכיל, לשם שינוי, כנות. סעדון יצר בספרו, באורח משכנע וכובש, שפה דיבורית-סלנגית המצליחה להעביר רבדים ודקויות שאינם נשמעים בה בדרך-כלל, והוא מלמד בכך שיעור חדש על אודות מכמניה של העברית העכשווית.

'תן חיוך - תעביר הילוך' מאת אסף סעדון בבלוג הספרייה.

אלי שמואלי

על ספרו "אישוליים". (פרדס, 2015). הספר מציג פרוזה בשלה ומרגשת ביכולת ההבעה שבה, הנוצרת באמצעות צירוף מרשים של תיאורי-מרחב, קולות, מרקמים ומעין עלילות-משנה זעירות המאירות מן המסתור את הסיפור העיקרי. שמואלי עיצב בספרו נוכחות מעמיקה ורבת-ממדים של גבר צעיר, רגיש מאד, חושני ביותר ורוחני מאד, החי חיי עוני והשפלה אפורים. מתוך כך עולה שאלה זועקת על הנסיבות והסיבות לצורת חייו של האדם, ל"גורלו" של אדם עכשווי, ועל משמעותה של המשמעות בעידן הזה.

קטע מרומן בכתובים מאת אלי שמואלי בבלוג הספרייה.

סלין אסייג

על ספרה "צעקה הפוכה" (אחוזת-בית, 2014). הספר עשוי מעין פסיפס של קטעים וסיפורים זעירים היוצרים יחד רומן התחנכות מורכב ועדין של אשה צעירה בבת-ים של שנות ה-80. אסייג מתגלה כאן כמספרת ריאליסטית רגישה ביותר המסוגלת להעמיד עולם משפחתי-חברתי על מלוא מתחיו ומועקותיו. יש בכתיבתה הדים המזכירים את כתיבתם של הסופרים הבורגנים הגדולים – תומס מאן ונגיב מחפוז, ודומה שהמתח בין אירופה למצריים הוא המפעם ביסוד הסגנון הריאליסטי האישי של אסייג. 

'נאלם' מאת סלין אסייג בבלוג הספרייה.

יונתן ברג​

על ספרו "עוד חמש דקות" (עם עובד, 2015). הספר פורש בעומק ובכוח את סיפורם של שני גברים צעירים הגדלים בהתנחלות ומגיבים לעולמה הפוליטי והיצרי הסבוך של ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון. יציאתם לעולם, לדרכם, מגלה עד כמה טעונה ההוויה הרגשית והמוסרית הטעונה של הישוב הישראלי בגדה, על מתחיה וזרמי העומק המפעמים בה. הרומן הזה הוא חלוץ חשוב ביותר בכתיבה הישראלית – בהיותו מבט מפוכח, מעמיק ומעורב כאחד, בשסע העמוק ביותר בחברה הישראלית – שבין שני עבריו של הקו הירוק.

שירים מאת יונתן ברג בבלוג הספרייה.