audio items
zemer
קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
 • הקלטה מסחרית
נגן שירים ברצף
עמוד שיר openModalIcon
prayersAlbomImg
 • 01.
  צער לך
  4:13
 • 02.
  אשר טייל עמך
  3:32
 • 03.
  שיר על יונה בחלוני
  4:18
 • 04.
  השיכור
  3:23
 • 05.
  עטור מצחך זהב שחור
  4:06
 • 06.
  בלדה על שלושה חתולים
  3:31
 • 07.
  אז מה אם בן אדם
  2:54
 • 08.
  סתיו יהודי
  3:39
 • 09.
  שתי יונים ויונים
  4:08
 • 10.
  שיר על התוכי יוסי
  4:32
נגן שירים ברצף
playerSongImg
כותר עטור מצחך זהב שחור
בביצוע איינשטיין, אריק
מתוך משירי אברהם חלפי
חברת התקליטים חולון : אן.אם.סי
תאריך היצירה 1988
השותפים ביצירה רכטר, יוני 1951- (מלחין, מעבד מוזיקלי)
איינשטיין, אריק 1939-2013 (מבצע)
חלפי, אברהם 1904-1980 (מחבר)
סוגה Love songs
שפה heb
משך 00:04:06
הערות רשומה זו נוצרה אוטומטית על סמך מאגר הנתונים של אקום, אם אתם מזהים טעות במידע או בקישור לשיר אנא עדכנו אותנו.
"משירי אברהם חלפי" הוא אלבום האולפן ה-27 של אריק איינשטיין, אשר יצא כפרויקט משותף עם יוני רכטר בשנת 1988. האלבום מורכב משירים מולחנים של המשורר אברהם חלפי. שבעה מהשירים הולחנו על ידי יוני רכטר, והשלושה הנותרים הולחנו על ידי מיקי גבריאלוב ("השיר על התוכי יוסי"), יוחנן זראי ("שיר על שלושה חתולים") ויצחק קלפטר ("השיכור"). חלק משירי האלבום הולחנו ובוצעו לראשונה באלבום זה, אך חלקם האחר ("שיר על התוכי יוסי", "עטור מצחך") היו שירים מוכרים עוד לפני צירופם לאלבום. (מתוך עמוד ה-YouTube של השיר).

מספר מדף CD/00022
מספר מערכת 990036632760205171

תנאי השימוש:

איסור העתקה

יתכן שאסור להעתיק את הפריט ולהשתמש בו עבור פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף.

לבירור אפשרות שימוש בפריט, יש למלא טופס בקשה לבירור זכויות יוצרים

מידע נוסף: הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות טופס בקשה לבירור זכויות יוצרים

תצוגת MARC
אודות
 • מילותיו של השיר נכתבו על ידי המשורר אברהם חלפי בסוף שנות החמישים של המאה ה-20. השיר הולחן כ-20 שנה מאוחר יותר על ידי יוני רכטר, ופורסם לראשונה בשנת 1977 במסגרת אלבומו של אריק איינשטיין "ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג'". קולות הרקע בשיר בוצעו על ידי הזמרות קורין אלאל ויהודית רביץ, אבנר קנר ניצח על התזמורת ורכטר ניגן בפסנתר. אריק איינשטיין סיפר כי העבודה על השיר ארכה חודשים רבים, בעבודה משותפת שלו ושל יוני רכטר. רכטר סיפר בראיון כי התקשה עם הלחנת השורה "את אוהבת להיות עצובה ושותקת" – עד שאיינשטיין הציע לו להתייחס לכל אחת מהמילים בנפרד, תוך עצירה קצרה בין מילה למילה.
  בשנת 1988 נכלל השיר "עטור מצחך" באלבום "משירי אברהם חלפי" של איינשטיין ורכטר, בשינויי עיבוד קלים. אחד השינויים המשמעותיים הוא בשורה "לא נזיר מתפלל לדמותו של מלאך", שבהקלטה הראשונה מושרת על ידי איינשטיין, אלאל ורביץ, ואילו בהקלטה השנייה מושרת על ידי אלאל ורביץ בלבד. לדברי איינשטיין, בחירה עיבודית זו גורמת לחלק זה של השיר להישמע כדיאלוג בינו לבין זמרות הליווי.
  יוני רכטר מספר: "יש שם איזשהו סוד שמתחיל קודם כל בטקסט. חוץ מזה שהוא נפלא, הוא גם פלאי. יש בו משהו שמדבר לאנשים ברמה לא מודעת. אני לא חושב שאנשים כל כך יודעים מה זה 'עטור מצחך זהב שחור', אבל זה עושה להם משהו. לא צריך להתעמק בשביל להתחבר אליו. הדבר השני הוא כמובן הקול של אריק. שלישי, אני חושב שההפקה שם היא מעניינת. הקולות הם של רביץ, אלאל, אריק ושלי ועשיתי מין עיבוד שהוא כמו הקוראלים של באך. חלוקת הקולות בשיר היא לפי החוקים של מוזיקה קלאסית. יחד עם זאת, זהו שיר עממי ויכול להיות שהמיזוג הזה בין העממיות לקלאסיות, בארץ הזו שלנו, יחד עם המזל שהיה לנו, שנחה עלינו איזו רוח נכונה, הכל יחד יצר את זה".
  השיר זכה במקום הראשון במצעד "השיר הישראלי" ברדיו תל אביב ליום העצמאות ה-63, ובמקום הראשון במצעד שירי אריק איינשטיין שנערך ביום העצמאות ה-66, מספר חודשים לאחר פטירתו.


יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?