קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

תיאטרון בישראל
"אי העזים", 1960, צילום: י. גולדפרב-וולנסקי, מתוך ארכיון פנינה גרי

תיאטרון בישראל

בסוף המאה ה-19 החלו להופיע ביישוב הארץ-ישראלי ניצנים ראשונים של תיאטרון מקומי שהתבטאו בהעלאת הצגות בבתי ספר ובקרב קהילות ברחבי היישוב. מאז עלייתן של אותן הצגות חובבים, עבר התיאטרון הישראלי דרך ארוכה שכללה התפתחות, התמסדות, התנגדות לממסד וגיבוש זירות אלטרנטיביות - עד לתמונת המצב המגוונת של התיאטרון הישראלי העכשווי.

האוסף הלאומי הדיגיטלי של ארכיוני תיאטרון בישראל פותח צוהר אל ארכיונים פרטיים של אנשי תיאטרון שפעלו לפני הקלעים ומאחוריהם. בין בעלי הארכיונים במאים; שחקנים; מעצבי תפאורה, תלבושות ותאורה; מפיקים ונושאי תפקידים אחרים. בחומרי הארכיון ניתן לראות תיקי הצגה, טקסטים של מחזות, סקיצות, תצלומים, רישומים, תכתובות, תוכניות של הצגות, כרזות, תעודות ושפע מסמכים נוספים. איחוד הארכיונים הפרטיים של מגוון יוצרים בתחום התיאטרון משקף עשייה תיאטרלית מתחילת המאה ה-20 ועד היום, ומציג את פעילותם האמנותית והמנהלתית של יוצרים רבים ובעלי תפקידים שונים בקהילת התיאטרון המקומית. הפריטים מאפשרים מבט מחודש על כלל מרכיבי ההצגה, ובהם הטקסט ועיבודו, הבימוי, המוזיקה, העיצוב, הכוריאוגרפיה וכמובן המשחק.

שותפים