חזרה לתוצאות החיפוש

צורת הארץ

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

"המפה העברית הראשונה של ארץ ישראל המוכרת לנו שורטטה בידי רש"י. בעקבותיה שורטטו ונדפסו בידי יהודים מפות רבות, שהציגו את ארץ ישראל וגבולותיה, את מסעי בני ישראל במדבר, את נחלות השבטים, וכן נושאים מקראיים ותלמודיים נוספים. מפות אלה נכללו והודפסו בכתבי הקודש ובספרות הפרשנית, בהגדות של פסח, בספרי שאלות ותשובות, ובחיבורים רבניים ומשכיליים שונים. רבים ממחברי המפות לא הכירו את הגאוגרפיה של הארץ, ולכן משקפות מפותיהם לעתים קרובות את תפיסותיהם ואת השקפותיהם על הארץ וגבולותיה, ולא את מראה הריה ועמקיה לאשורם. בספר מוצגת התפתחות המפה העברית לאורכם של שני צירים: הציר המסורתי, שראשיתו במפת רש"י, מאופיין במפות סכמטיות, המעוצבות כמלבנים וכריבועים פשוטים ללא כל עיטורים אומנותיים. לעומתן ניצבות המפות שצוירו בעקבותיהם של כרטוגרפים נוצרים. מחברי מפות אלו העתיקו את התבנית הגאוגרפית של הארץ ואת העיטורים האומנותיים הרבים, אך השתדלו - ואף הצהירו במפורש על מאמציהם - לתקנן ולהתאימן למסורת היהודית. בהמשך לשני הצירים הללו, נוצרו במאה התשע-עשרה הן טבלאות המציגות את ארץ הקודש בתבנית מסורתית, הנגזרת מציורי המקומות הקדושים, והן מפות מודרניות". -- מהמעטפת האחורית.

כותר צורת הארץ : ארץ ישראל במפה העברית מרש"י ועד ראשית המאה העשרים / ריכב (בוני) רובין.
כותרים נוספים Portraying the land : Hebrew maps of the Land of Israel from Rashi to the early 20th. century / Rehav (Buni) Rubin.
מקום קשור Jerusalem (Israel)-place of publication
יוצרים נוספים יד יצחק בן צבי (ירושלים)
(גוף מנפיק)
מוציא לאור ירושלים : יד יצחק בן צבי
שנה תשע"ד 2014
הערות ביבליוגרפיה: עמודים 278-273.
נוספו שער ותוכן ענינים באנגלית.
היקף החומר 292 עמודים, 3 עמודים לא ממוספרים : מפות (חלקן צבעוניות), פקסימילים
28 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990037127860205171
קישורים תמונה קדמית (גרסה מוקטנת)
תמונה אחורית
תמונה קדמית

תנאי השימוש:

איסור העתקה

יתכן שאסור להעתיק את הפריט ולהשתמש בו עבור פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף.

לבירור אפשרות שימוש בפריט, יש למלא טופס בקשה לבירור זכויות יוצרים

מידע נוסף: הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות טופס בקשה לבירור זכויות יוצרים

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?