חזרה לתוצאות החיפוש

הארכיון כולל בעיקר תיקי נושאים מקצועיים אשר שימשו את פרופ' דב נוי במחקריו בתחום הפולקלור, הסיפור העממי והספרות, חומרי גלם וטיוטת למאמרים ולהרצאות בכנסים בארץ ובעולם. הארכיון מכיל גם מעט התכתבות, תעודות אישיות וכן תיעוד פעילותו התרבותית במחנות המעצר בקפריסין.

כותר ארכיון דב נוי:
כותרים נוספים Dov Noy Archive
שנה 1925-2013
הערת ציטוט ARC. 4* 2016 ארכיון דב נוי, מחלקת הארכיונים, הספרייה הלאומית, ירושלים
הערות Fonds Record
דב נוי (1920-2013) נולד בקולומיאה, פולין, עלה ארצה בשנת 1938. במלחמת העולם השניה שירת בצבא הבריטי, ולאחר מכן יצא בשליחות לקפריסין שם שימש כמורה ומנהל הפעילות התרבותית במחנות העקורים. בשנת 1949 החל לערוך את העיתון "דבר לילדים" יחד עם שמשון מלצר, ובהמשך היה חבר מערכת "דבר" ועורך המדור "מפי העם" בעיתון לעולים "אומר".
דב נוי נחשב אבי חקר הפולקלור והספרות העממית באקדמיה הישראלית. עם עלייתו ארצה ב-1938 החל דב נוי את לימודיו באוניברסיטה העברית, ולמד היסטוריה, תלמוד ומקרא. לאחר מלחמת העולם השניה השלים את התואר השני באוניברסיטה העברית, ואת התואר השלישי בלימודי פולקלור, ספרות השוואתית ואנתרופולוגיה באוניברסיטת ייל ובאוניברסיטת אינדיאנה בארה"ב. ב-1954 שב ארצה והחל ללמד ספרות עברית ויידיש באוניברסיטה העברית, ולימים עמד בראש החוג לספרות עברית באוניברסיטה. בשנת 1962 התמנה לפרופסור לפולקלור באוניברסיטת חיפה, ובהמשך לימד בקתדראות בארץ ובחו"ל. בשנת 1955 הקים בחיפה את ארכיון הסיפור העממי בישראל (אסע"י), בו תיעד סיפורים ומסורות עממיות של עדות רבות, בעיקר ע"י תיעוד בעל פה של העולים למדינת ישראל. בשנת 2017 הוכר אסע"י ע"י אונסק"ו כאתר תרבות מורשת עולמית במסגרת פרויקט 'זיכרון עולם'. דב נוי הפך לחוקר בעל שם עולמי בחקר הפולקלור והסיפור העממי, במקביל לעיסוקו כחוקר ספרות עברית ויידיש. נוסף על כך ניהל במשך קרוב ל-40 שנה את המוזיאון לאתנולוגיה ולפולקלור בעיריית חיפה. באוניברסיטה העברית בירושלים הקים דב נוי את המרכז לחקר הפולקלור באוניברסיטה העברית. דב נוי זכה בפרסים רבים, ביניהם פרס ביאליק בשנת 2002 ופרס ישראל לחקר הספרות בשנת 2004.
היסטורית בעלים הארכיון הופקד לצמיתות בספרייה הלאומית בחודש יולי 2017 ע"י בניו של דב נוי.
תיאור 20 מטר..
שפה Multiple languages
מספר מדף/סרט/תיק ARC. 4* 2016
מספר מערכת 990043725570205171

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?