חזרה לתוצאות החיפוש

ספר

"מי לא ישמח לקבל הזמנה למסע ספרותי בעולם גדוש הפתעות ולפגוש אנשים שיודעים להצמיח חלומות ותקוות מתוך קשיי היומיום? מי לא ביקש את הנוחם הטמון בצחוק, באהבה, בחמלה ובסליחה? ומי לא נהנה להצליף לפעמים בשוט הסאטירה או להגניב דקירה אירונית חדה? כל זה חי ותוסס בספרות היידיש ובתרבותה, והספר שלפניכם מציע מפגש מחודש עם מבחר יצירות פולקלור ויצירות ספרות ידועות יותר ופחות. כאן הן קמות לתחייה בלבוש חדש, ביידיש ובעברית עכשווית. זוהי רק טיפה מתוך השפע הבלתי-נדלה של שירי עם, סיפורי עם, בדיחות וחידודים ויצירות של סופרים ומשוררים מן השורה הראשונה, בהם יצחק בשביס זינגר, שלום עליכם ואברהם סוצקבר. היצירות נבחרו על ידי ד"ר בלהה רובינשטיין, חוקרת ספרות ומתרגמת מיידיש לעברית, ילידת ירושלים, דור שמיני בארץ. כבת למשפחה חרדית היא נולדה לתוך היידיש ואל העברית הגיעה אחרי שאביה - הסופר יהושע בר-יוסף - חזר בשאלה ועבר עם אשתו וילדיו לתל אביב. עם זאת, הקשר שלה אל שורשי הווייתה נותר בעינו ומכאן בחירתה להציג את היצירות ביידיש ובעברית גם יחד. בחירה זו גם נותנת ביטוי לתקווה שכך תיווצר חוליה מקשרת בין המרחב החברתי-תרבותי שנבנה כאן ועכשיו ובין העולם התרבותי והערכי שנהרס על ידי הצורר הנאצי". -- מן המעטפת האחורית.

כותר צימוקים ושקדים : טעימות קטנות מתוך אוצרות היידיש וספרותה / בחרה, תרגמה מיידיש לעברית והוסיפה כמה מילים: בלהה רובינשטיין
עורכת: נוית בראל.
כותרים נוספים על המעטפת: צימוקים ושקדים : מבחר מאוצרות היידיש
On title page verso: Rozhinkes Mit Mandlen / Bilha Rubinstein
צמוקים ושקדים
מקום קשור Rishon Letsiyon (Israel),-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים רובינשטיין, בלהה, (מחבר)
מוציא לאור ראשון לציון : משכל - הוצאה לאור מיסודן של ידיעות אחרונות וספרי חמד
שנה 2018
הערת תוכן ותקציר אכלו רבותי, וישישו בני מעיכם! (מעין הקדמה) -- שתי אחיות, יידיש ועברית, יריבות ואוהבות (לוין קפניס, שלום עליכם, אברהם סוצקבר, נח פרילוצקי, מנדלי מוכר ספרים, ח"נ ביאליק) -- סיפורי עם מפה ומשם (טבעת המשאלות, בבלה, החובש והסנדלר, המזל, שיקוי האהבה, הנערה החכמה, מעשה בפריץ ובכומר, מדוע הראש מאפיר לפני הזקן?, האוצר החבוי במקל, שוזר החבלים) -- משורר שכולם מכירים, ואיש אינו יודע את שמו: מפגש קצר עם שירי עם יהודיים -- מתי יהודי צוחק? - כשכואב לו ...: ממעיינות ההומור ביידיש: בדיחות, בדחנים - מפי העם ומפרי עטם של שני יוצרים גדולים (איציק מאגנר, אלתר קציזנה) -- שתי יצירות מאת מנדלי מוכר ספרים: האחת ידועה, האחרת- פחות: טבעת המשאלות, מסעות בנימין השלישי -- בצחוק ובדמע: שלום עליכם- האיש ועולמו: מן היריד, שני מכתבים של מנחם-מנדל ושיינה שינדל אשתו, טוביה החלבן, זוג נאהבים, שיר השירים -- איציק מאגנר- טרובדור יהודי, משורר וסופר רב-פנים: שירים: הבלדה על חלם, דיוקן נערה, הבה נשיר פשוט וגלוי, הבלדה על שלוש היונים הלבנות, על הדרך עץ עומד, השיר על טווס הזהב, אברהם אבינו נוזף בלוט, אברהם ויצחק, לשרה אמנו יש הרגשה קשה, אברהם אבינו נוסע עם יצחק אל העקדה, עקידת איציק. סיפורים ורשימות: הרב מחלם, הרשלה אוסטרופולר, המעשיות של הרשלה זומרווינט, טווס הזהב, וולוול זבארשר, מרק מרקוביץ' (סיפור זה כלול בפרק על שירי העם), מעשה בשפם של הפריץ -- אלתר קציזנה - סופר גדול שנרצח וכמעט נשכח: שלושה סיפורים: פנינים חולות, טורקי, השידוך בפארצ'ב, ורומן אחד: חזקים וחלשים -- כך תיאר שלום אש את המהפכה הבולשביקית: הרומן ההיסטורי "לפני המבול" -- מים גנובים ימתקו- אהבה אסורה: הרומן "המשומדת" מאת זלמן שניאור -- סיור קצר בעולמו העשיר ורב הפנים של יצחק בשביס-זינגר: לעת זקנה, אחיות, השטן בגוריי, העבד, זידילוס הראשון, מעשה טישוויץ, המראה, גימפל תם, בית הדין של אבא, הקוסם מלובלין, קוקוריקו -- רשימת מקורות.
הערות ביבליוגרפיה: עמ' 397-398.
עברית וחלקו ביידיש.
סדרה ידיעות ספרים
תיאור 398 עמודים
23 ס"מ.
שפה עברית
יידיש
מזהה ISBN9789655645477
מספר מערכת 990043893090205171
קישורים תמונה קדמית

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?