חזרה לתוצאות החיפוש

"יעקב מריאש נולד כ־1929 בקובנה, בנם של יחזקאל מריאש ורחל לבית שהם. אח לנחום, הבן הבכור וישראל, בן הזקונים זכרונם לברכה. יעקב למד עד כיתה ח' בגימנסיה העברית על שם 'שוואבה' בקובנה. עם פלישת הצבא האדום לליטא ב-1940. מפזר השלטון החדש את תלמידי הגימנסיה לבתי ספר שונים בעיר. אני מוצא את עצמי תלמיד משמרת שניה בבית ספר שלא ידעתי קודם לכן על קיומו. מקובצים בו ילדים שלא הכירו אחד את רעהו. השלטון החדש הקומוניסטי מרביץ בנו בני האחת עשרה, את תורת המהפכה הקומוניסטית ובעיקר את שירי 'הפרולטריון' ומלחמותיו. כאות הוקרה על זימרתי המרשימה אני מתקבל לחוג מתקדם. עולה בדרגה ואני כבר פיונר ומוענקת לי עניבה אדומה כנושא העניבה. אני מקבל את תפקיד חיי. חובה עלי "לחנך את הורי ואחי”: ”להצילם ולהעבירם מהעולם הישן האפל הנצלני. לעולם נאור ומשחרר שכולו טוב. על פי תורתו של 'החבר סטלין' שמש העמים”. ; אלפי יהודים מוגלים לסיביר הרחוקה. גם אנו בין המבוקשים, ציונים אויבי העם. לא הספקתי הרבה 'לחנך' - את בני ביתי. המלחמה פורצת ביוני 1941, הצבא הגרמני פולש לליטא. הליטאים מקבלים את חייליו של היטלר בפרחים ובתרועות שמחה. הצבא הנאצי דוהר מזרחה. השד האנטישמי מתפרץ במלוא היקפו. הליטאים עושים שמות בקהילה היהודית. שורפים ורוצחים בכל רחבי המדינה שלהם את מרבית יהודיה. הצדות' שהביאו עלינו האדומים מתגמדות נוכח הכליה שהביאו עלינו הנאצים ועוזריהם. הגדם וחוטרו” מתאר תקופה של ארבע שנות תופת. סבל ואבדון, עליי, על בני ביתי ועל משפחתי המורחבת." -- מן המעטפת האחורית.

כותר הגדם וחוטרו / יעקב מריאש.
כותרים נוספים הגדם וחטרו
גדם וחטרו
מקום קשור Ashkelon (Israel)-place of publication
מוציא לאור אשקלון : יעקב מריאש
שנה 2012
תיאור 347 עמודים : איורים (חלקם צבעוניים), פורטרטים (חלקם צבעוניים)
22 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990043678400205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?