חזרה לתוצאות החיפוש

"קולות רבים מתריעים מפני הסכנה הפוטנציאלית שבציבור הציוני דתי על רקע המחויבות האידאולוגית הגבוהה שלו לחזון ארץ ישראל השלמה. יש המתריעים אף מפני מלחמת אחים או פרצי אלימות קיצוניים שהציונות הדתית אוצרת בחובה, לטעמם. ואולם במרבית המקרים מדובר באיומי סרק והרוב המכריע של בני ובנות המגזר נותרים נאמנים למדינה ולמוסדותיה, מקפידים על ציות לחוק וחיים כאזרחים נורמטיביים. כיצד, אם כן, מתקיימות זו בצד זו שתי תודעות שונות כל כך כלפי הציבור הזה? ספר זה מנסה לגעת בשורשיה של התופעה. הוא מציג תמונה פנורמית של המתחים שבין המחויבות למפעל ההתיישבות לבין הנאמנות למוסדות המדינה והציות לחוקיה. במרכזו עומד ניתוח האמביוולנטיות שמאפיין חוגים נרחבים בציונות הדתית כלפי המאבקים על יישוב חלקי ארץ ישראל השלמה. מתברר שאף שאירעו התנגשויות עם שלטון החוק, בכל זאת במקרים הטעונים יותר בלמה האידאולוגיה הציונית דתית מגמות אנטי חוקיות קשות. עם זאת מגמות פנימיות בציונות הדתית עלולות להוביל, לראשונה, לשחיקה ממשית בשלטון החוק ולהגיע אף עד לסירוב פקודה נרחב. לאור המקום המרכזי של הציונות הדתית בישראל היום יש לסוגיה זו חשיבות ראשונה במעלה". -- מעטפת אחורית.

כותר ציות ואי-ציות בציונות הדתית : מגוש אמונים ועד תג מחיר / משה הלינגר, יצחק הרשקוביץ
עריכת הטקסט: ענת ברנשטיין.
כותרים נוספים Added title page in English: Obedience and Civil Disobedience in Religious Zionism : From Gush Emunim to the Price Tag Attacks / Moshe Hellinger, Isaac Hershkowitz.
מקום קשור Jerusalem (Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים הרשקוביץ, יצחק, 1977- (מחבר)
מוציא לאור ירושלים : המכון הישראלי לדמוקרטיה
שנה תשע"ו 2015
הערת תוכן ותקציר מבוא -- פרק 1. רקע תאורטי: א. מהו אי-ציות? -- ב. המודל התאורטי של המחקר -- פרק 2. ציות ואי-ציות בציונות הדתית למן הקמת גוש אמונים ועד ללכידת המחתרת היהודית 1974-1984: א. רקע: מגמות של ציות בציונות הדתית מאז הקמת "המזרחי" -- ב. גוש אמונים ומפעל ההתנחלות ביהודה ושומרון בשנות השבעים של המאה העשרים -- ג. מאבקו של הרב צבי יהודה קוק בוויתורים טריטוריאליים בתקופת ממשלת רבין הראשונה 1977-1974 -- ד. המאבק בפינוי ימית 1978-1982 -- ה. המחתרת היהודית 1984-1980 -- פרק 3. ציות ואי-ציות בציונות הדתית מאז תהליך אוסלו ועד לרצח רבין 1993-1995: א. המאבק הציבורי בתהליך אוסלו עד לרצח רבין -- ב. אי–ציות על ידי אלימות כלפי ערבים על רקע תהליך אוסלו -- ג. קריאה של רבנים מובילים לאי-ציות בתקופת הסכמי אוסלו 114 -- ד. תמיכה במרי אזרחי לא אלים -- פרק 4. ציות ואי-ציות בתקופת ההתנתקות 2005: א. מבוא -- ב. הבסיס הרעיוני וההלכתי לאי-ציות במשנתו של הרב דב ליאור כמקרה מבחן -- ג. הקריאות לסירוב פקודה לפני תכנית ההתנתקות -- ד. תגובות ראשונות לתכנית ההתנתקות -- ה. ציות ואי-ציות לנוכח יישום תכנית ההתנתקות --
פרק 5. ציות ואי-ציות בציונות הדתית - מעמונה 2006 ועד 2012: א. אירועי עמונה והשפעתם על הלכי הרוח בציונות הדתית כלפי החוק -- ב. אי-ציות בעקבות אירועי עמונה -- ג. מעמדם של מוסדות המדינה בעידן "תג מחיר" -- ד. סיכום -- פרק 6. כיוונים עיקריים: א. הרב צבי יהודה הכהן קוק: השקפתו והשפעתו -- ב. פינוי ימית -- ג. המחתרת היהודית -- ד. המאבק בתכנית אוסלו -- ה. תכנית ההתנתקות -- ו. מתחים עם מוסדות המדינה לאחר ההתנתקות ועד היום -- חתימה.
הערות כולל ביבליוגרפיה (עמודים 307-288).
נוספו שער ומבוא באנגלית.
תיאור 307, viii עמודים
23 ס"מ.
שפה עברית
מזהה ISBN9789655191301
מספר מערכת 990038752520205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תוכן העניינים
תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?