חזרה לתוצאות החיפוש

"בעוד אבי הנערה היהודייה המשתדכת צריך להפגין את ערכו במושגים כספיים, הרי הנערה עצמה צריכה להפגין את ערכה במושגים איכותיים של נשיות הולמת, וזו מתגלמת בחפצי הנדוניה ובכל המובטח בהם לעתיד לבוא בחיי הנישואים. כשם שהנערה כול כולה מיועדת לנישואים, וכשם שהאשה כול כולה מיועדת לנהל בית משפחה כדבעי, כך פעולותיהן כול כולן מיועדות להעמדת סדרת חפצי נדוניה משובחת לפני הנישואים ולהרחבתה אחרי הנישואים. אולם, לצד היות הנדוניה החפצית ביטוי של משמעת האשה לדפוס של נשיות שאליו הורגלה, מתייחס ספר זה לייצוג הספרותי של משמעותם הסמלית של חפצי הנדוניה כאקסטנציה וכהרחבה של זהות האשה, וכביטוי של שאיפות ותשוקות שאינן מתכנסות בנקל למשמעת הרגולטורית. אל תוך הנדוניה מושקעות האנרגיות של הנערה ושל האשה, אנרגיות המייצרות מוצרים וייצוגים של זהותן, ואנרגיות אלה עשויות להוליד מהלך ייצור המתחמק מקומודיפיקציה ולייצג אינדיבידואליות מתחמקת משעבוד. ; ככזו, הנדוניה מאפשרת לחשוב על חיכוך העלול להיווצר בין משמעותם המוכתבת של חפציה לבין משמעותם האישית עבור האשה הנושאת אותם איתה, מייצרת אותם וצורכת אותם בחיי היום יום של הנישואים. הנדוניה וחפציה הם לפיכך מעין אביזר מורחב לפרפורמטיביות של נשיות נאותה והם תנאי להשגתה, לשימורה ולהוכחתה הקבועה - אך הם גם הזדמנות לביטוי אישי, שעלול להתגלות כבעייתי במסגרת הסדר החברתי הנוהג בחיי נישואים". -- מעטפת אחורית.

כותר צאנה, צאנה : מרחב הנדוניה בסיפורים מאת דבורה בארון, י"ד ברקוביץ ויעקב שטיינברג / חנה נוה וצלה אברמוביץ רטנר
עוזר מחקר: שי עבדי.
כותרים נוספים Title on title page verso: Tzena, tzena : in and about the dowry box / Hannah Naveh, Tsila Abramovitz Ratner
research assistant: Shai Abadi.
מהדורה מהדורה ראשונה.
מקום קשור Bene Brak (Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים אברמוביץ-רטנר, צילה (מחבר)
מוציא לאור Tel Aviv : הוצאת הקיבוץ המאוחד
שנה 2015
הערת תוכן ותקציר פתח דבר: תכשיטים וחפצים אחרים במרחב הנדוניה -- פרק 1. אמנם תנאי התנו עימה: על אמת ושקר הנדוניה -- פרק 2. הנה סדר כזה: על היום יום הנשי, הפרותיו והפרעותיו -- פרק 3. דעי לך, אמא: על חניכה בדרך הקשה -- פרק 4. עמדה חנה ונסעה אל בית בעלה: על היציאה מן הבית -- פרק 5. הד רחוק מקול אמה היה עדיין מחלחל בה: על עקבות האם האבודה -- 6. והנה הותקנו מיני המאפה: על טרוסו של ידע -- 7. ארשת מיוחדת היתה לה בשעת הקריאה של ספר: על הקוראות בספרים -- פרק 8. מראה היופי המושלם: על ביתיות ועל זרות מטרידה בבית -- אחרית דבר: שומה עלי להטביע רישומי על הנייר.
הערות כולל ביבליוגרפיה (עמודים 427-412).
סדרה ספריית "הילל בן-חיים".
תיאור 427 עמודים
23 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990038727370205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תוכן העניינים

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?