חזרה לתוצאות החיפוש

"ההחלטה לקיים את הסכם השילומים בין ישראל ומערב גרמניה לא הייתה קלה בחברה הקיבוצית כמו בחברה הישראלית כולה והייתה רצופה מאבקים פוליטיים, ערכיים וחברתיים. הזרמים הקיבוציים נבדלו זה מזה ביחסם להסכם על פי השתייכותם הפוליטית, אולם לבסוף גברו צורכי החיים וכל הזרמים פעלו למימוש זכויות חבריהם והפכו את השילומים, את הפיצויים האישיים ואת השבת הרכוש למנוף כלכלי לטובת הכלל. התנועה הקיבוצית חששה לא רק מהמחילה שתקנה קבלת השילומים ומשכחת העבר, אלא גם מפגיעה בערכי השיתוף והשוויון אם יהיו בה חברים בעלי רכוש וממון. לפיכך העמיד הממסד הקיבוצי בפני הזכאים לפיצויים דרישה ברורה - לוותר על השימוש בכספי הפיצויים והשבת הרכוש לטובת הקיבוץ. רוב החברים קיבלו את הדרישה, אך היו גם מי שבחרו לעזוב את ביתם הקיבוצי והיו אף שמצאו דרכים להעלים את המידע על קבלת הכסף ולהינות משני העולמות ... הספר בוחן לעומקו את הנושא הכלכלי - השילומים, הפיצויים והשבת הרכוש מגרמניה - ואת השלכותיו החברתיות, ומשלב בין שניהם." -- מעטפת אחורית.

כותר כסף השוד מידי ההורג : התנועה הקיבוצית והסכם השילומים, הפיצויים האישיים והשבת הרכוש מגרמניה / ד"ר עפר בורד
עורכים: יוסף גורני ויוסי כץ
עורך הלשון: יעקב סתר.
כותרים נוספים Added title page: Take the stolen money from the hands of the killer : the kibbutz movement and the reparations agreement, the personal compensation and the restitution from Germany / Ofer Boord.
מהדורה מהדורה ראשונה.
מקום קשור Ramat Ef'al (Ramat Gan, Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים גורני, יוסף, 1933- (עורך)
מוציא לאור רמת אפעל : יד טבנקין - מרכז מחקרי, רעיוני ותיעודי של התנועה הקיבוצית
שנה תשע"ה 2015
הערות בשער גם: הקתדרה ללימודי תולדות קרן קיימת לישראל ומפעליה - אוניברסיטת בר אילן, יד יערי - מרכז תיעוד וחקר של השומר הצעיר, מכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות - אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
כולל הפניות ביבליוגרפיות (עמודים 341-352) ומפתח.
נוספו שער ותקציר באנגלית.
סדרה סדרת הקיבוץ במדינה
תיאור 361, vii עמודים, 16 עמודי לוחות : איורים, פורטרטים
22 ס"מ.
שפה עברית
מזהה ISBN9789652821195
מספר מערכת 990038574560205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תוכן העניינים
תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?