קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

מאיר (מקס) בינט (1954-1917), איש מודיעין ישראלי שפעל ונתפס במצרים, בעקבות נפילת רשת החבלה ב"עסק הביש". הארכיון כולל יומנים, רשימות מהתקופה בה הדריך נוער יהודי באבאדאן שבאיראן והכין אותו לעלייה ארצה, מכתבים ומסמכים הנוגעים ללימודיו ולעבודותיו בישראל, באיראן ובמצרים.

כותר.. ארכיון מאיר בינט.
כותרים נוספים English title: Meir Bineth Archive.
ארכיון מקס בינט.
ארכיון מאיר (מקס) בינט.
Max Bineth Archive.
Meir (Max) Bineth Archive.
מחברים/ יוצרים נוספים בינט, ג'יין -1920-2004
שנה 1855-1988
הערות Fonds Record
הערת ציטוט ARC. 4* 2073 ארכיון מאיר בינט, מחלקת ארכיונים, הספרייה הלאומית, ירושלים.
היקף החומר 1 מטר..
מתוך ארכיון מאיר בינט.
שפה אנגלית
גרמנית
עברית
סימול ARC. 4* 2073
רמת התיאור Fonds Record
תקציר ביוגרפי מאיר (מקס) בינט, איש המודיעין הישראלי, נולד בשנת 1917 בהונגריה. אחרי מלחמת העולם הראשונה חזר עם משפחתו לגרמניה ורוב ילדותו עברה עליו בעיר קלן. בעקבות עליית הנאצים וגילויי אנטישמיות מאיר והוריו עלו לפלשתינה בעליה בלתי לגלית והגיעו ארצה במאי 1935. עם הגיעם עבד מאיר בנמל תל אביב, בהמשך יצא לכפר חסידים שם למד את ענפי החקלאות, עבר קורס צבאי של ההגנה והצטרף לשמירה ולפעילויות הארגון במקום. בין השנים 1942-1945 עבד מטעם "סולל בונה" בחברת הנפט האנגלו איראנית (Anglo Iranian oil company) באבדאן שבאיראן. באותן שנים הדריך באבדאן נוער יהודי והכין אותו לעלייה ארצה. בנוסף למד פרסית והשלים את השכלתו הפורמלית בהתכתבות עם אנגליה. בין השנים 1947-1948 שירת בינט בגדעונים (אנשי הקשר של המוסד לעליה ב') ושהה רוב התקופה באיטליה. עיקר תפקידו היה ייצור מכשירי קשר לספינות רכש ומעפילים. בפברואר 1948 התגייס לחיל המודיעין. מאוגוסט 1949 שהה בעירק/איראן למספר חודשים כקצין לתפקידים מיוחדים, שם עסק ב"פעילות חשאית עלומה" כולל העלאת יהודי עיראק. על פעילותו זו ביקשה ממשלת עירק את הסגרתו ודנה אותו למוות שלא בפניו. מאיר בינט שימש כ"לוחם סתר" ביחידה 131, במסגרת זו נשלח למצרים למשימת איסוף מידע בכיסוי של איש עסקים גרמני, נציג חברות שונות שביקשו לשווק את מוצריהם בארצות ערב. לצורך בניית הכיסוי יצא לבון בסוף 1951. החברה שייצג שכנראה בזכותה הגיע לקשרים עם נשיא מצרים באותה תקופה - הגנרל מוחמד נגיב שהיה גם ראש אגודת הנכים - הייתה פון לאופנברג לייצור פרוטזות - גפיים מלאכותיות. בהמשך שהותו מונה גם למהנדס יועץ ראשי של סוכנות פורד בקהיר. בינט הגיע לקהיר ב-12.4.1952 וכבר בשלושת החודשים הראשונים קשר קשרים עם ראשי הצבא והשלטון במצרים וגם חדר לקהילה של הגרמנים (מהנדסים, מדענים), רובם נאצים שמצאו מקלט במצרים עוד בתקופת המלך פארוק. יומיים לפני ההפיכה במצרים (23.7.1952) יצא לגרמניה לדווח לחברות אותן ייצג ובאוגוסט הגיע לישראל שם נפגש עם שולחיו, וביקש שיוציאו את מי שיודע על קיומו ובעיקר את מרסל ניניו אשת הקשר בין הקבוצות ("הרשת" "עסק הביש"). בינט התנה את שובו לארץ היעד בקיום דרישתו זאת. רעייתו וביתו הצטרפו אליו בשמונת החודשים האחרונים לשליחותו. מאיר בינט יצא למשימתו כ"זאב בודד" ונחשף בגלל חוסר שמירה על מידור. קשר עם מרסל ניניו הביא לכך שברגע שה"רשת" נפלה, הבולשת המצרית הגיעה גם אליו. לאחר כמעט חמישה חודשי חקירות ועינויים בכלא בקהיר בחר לשלוח יד בנפשו. ארונו של מאיר בינט הועבר לישראל חמש שנים מאוחר יותר והוא נטמן בבית הקברות הצבאי בהר הרצל. בינט הועלה ב-1987 לדרגת סא"ל ע"י שר הביטחון דאז יצחק רבין.
הערת שפה החומר בארכיון הוא בעברית, אנגלית וגרמנית.
היסטורית בעלים הארכיון הופקד לצמיתות בספרייה הלאומית בחודש נובמבר 2019 על ידי מישל בינט, בתו של מאיר בינט.
מספר מערכת 997007780175805171

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?