חזרה לתוצאות החיפוש

ארכיון ולנטינה ארכיפובה-גרוסמן

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
צילום: Foto Studio Osijek I., 1920-1933מתוך: ארכיון ולנטינה ארכיפובה-גרוסמן

ולנטינה ארכיפובה־גרוסמן, רקדנית בלט ומורה לבלט קלאסי, נולדה בלייפאיה שבלטבייה בשנת 1912 ונפטרה בחיפה בשנת 1976. ארכיפובה־גרוסמן אספה את ארכיונה משנת 1925 עד שנת 1976 ושמרה אותו בביתה ובסטודיו שלה. חומרי הארכיון מתעדים את דרכה המקצועית החל מהופעותיה כרקדנית בלט באירופה לפני עלייתה לארץ ישראל בתחילת שנות הארבעים. בהמשך הקימה סטודיו להוראת בלט קלאסי בחיפה, ובו לימדה והכשירה דור של רקדני בלט קלאסי ומורים לריקוד. ארכיפובה־גרוסמן הוכשרה ברוסיה אצל רקדנים לשעבר מתיאטרון מרינסקי והייתה מהנציגות הראשונות של שיטת Royal Academy of Dancing – R.A.D בישראל, יחד עם ז'נט אורדמן ואיבון נרונסקי. עם תלמידיה נמנו רנה ירושלמי, הלל מרקמן וברטה ימפולסקי, לימים מקימי להקת הבלט הישראלי, וכן רות אשל, כוריאוגרפית וחוקרת מרכזית של המחול בישראל. עם מותה של ארכיפובה־גרוסמן בשנת 1976, הועבר הארכיון לחזקתה של חוקרת המחול ליאורה בינג־היידקר, שניהלה את הסטודיו בשנותיה האחרונות של ארכיפובה־גרוסמן. בארכיון נאספו תצלומים של ארכיפובה־גרוסמן מהופעותיה כרקדנית, מערכי שיעור והנחיות הקשורים לשיטת R.A.D ומתעדים את עבודתה כמורה בסטודיו לבלט, כרזות ותוכניות של הופעות תלמידיה וכן תווים שאספה וערכה, ככל הנראה עבור ריקודים שיצרה למופעי סוף שנה בסטודיו. נוסף לכך בארכיון שמורה מחברת בכתב ידה של ארכיפובה־גרוסמן, ובה סיכומי שיעורים של משה פלדנקרייז, שלימד בסטודיו שלה בתחילת דרכו.

סימול
PVaAr
תאריך
1900-1976
היקף
תכולת הארכיון הדיגיטלי: 35 רשומות ו־2,723 קבצים.; תכולת הארכיון הפיזי: 2 מכלי ארכיון.
כותר ארכיון ולנטינה ארכיפובה-גרוסמן.
יוצרים נוספים בינג-היידקר, ליאורה (יוצר האוסף)
הערות היסטוריה ארכיונית: ולנטינה ארכיפובה־גרוסמן אספה ושמרה את חומרי הארכיון שלה בין השנים 1925–1976. לאחר פטירתה בשנת 1976, הועבר הארכיון לביתה של ליאורה בינג־היידקר, חוקרת, מסאית ומורה לבלט, שניהלה את הסטודיו בשנותיה האחרונות של ארכיפובה־גרוסמן. חלקים מהארכיון נמסרו לחוקר המחול צבי פרידהבר והועברו בהמשך לארכיון הישראלי למחול בבית אריאלה. אוסף הספרים נמסר לספריית אוניברסיטת חיפה, עם תו ספר שציירה מכרה של ארכיפובה־גרוסמן. במהלך הצטברותו סודר הארכיון לפי נושאים, אך לא הופקו לו עזרי איתור או קטלוג. בשנת 2018 הארכיון סודר, נרשם והומר למדיה דיגיטלית במסגרת מיזם "האוסף הלאומי הדיגיטלי בתחום המחול" בניהול הספרייה הלאומית. חומרי הארכיון סודרו בחמש חטיבות לפי סוגי החומרים: (1) חולפות. (2) תצלומים. (3) מסמכים. (4) אובייקטים. (5) סרטים. הארכיון נרשם ונסרק באופן מקיף, למעט פריטים כפולים שלא נשלחו לסריקה. עבודת הרישום הניבה רשימה חלקית של אישים ומוסדות שעבדו עם ולנטינה ארכיפובה־גרוסמן. לאחר הטיפול בספרייה הלאומית הושב הארכיון לחזקה פרטית.
סוג האוסף: ארכיון אישי
פרסומים אשל, רות ובורשטיין, זוהר.'למי מצלצל הפעמון? על האקדמיה המלכותית למחול ופעילותה בישראל, 1967 – 2012', מחול עכשיו (23), ינואר 2013, עמ' 41-35.
מתוך ארכיון ולנטינה ארכיפובה-גרוסמן
Valentina Archipova-Grossman Archive
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים ארכיון ולנטינה ארכיפובה זמין דיגיטלית, באדיבות ליאורה בינג-היידקר ובמסגרת שיתוף הפעולה בין משרד ירושלים ומורשת, הספרייה הלאומית של ישראל, להקת מחול בת-שבע ומחלקת היודאיקה בספריית אוניברסיטת הרווארד.The Valentina Archipova Archive can now be accessed online, by courtesy of Liora bing haydekar and as part of a collaborative initiative between, the Israel Ministry of Jerusalem and Heritage’s Landmarks Program, the Harvard Library Judaica Division and the National Library of Israel.
מספר מערכת 990049151980205171
קישורים תמונת ארכיון

בכל שימוש יש לציין את מקור הפריט בנוסח הבא:

ארכיון ולנטינה ארכיפובה זמין דיגיטלית, באדיבות ליאורה בינג-היידקר ובמסגרת שיתוף הפעולה בין משרד ירושלים ומורשת, הספרייה הלאומית של ישראל, להקת מחול בת-שבע ומחלקת היודאיקה בספריית אוניברסיטת הרווארד.The Valentina Archipova Archive can now be accessed online, by courtesy of Liora bing haydekar and as part of a collaborative initiative between, the Israel Ministry of Jerusalem and Heritage’s Landmarks Program, the Harvard Library Judaica Division and the National Library of Israel.

תנאי השימוש:

לכל תיק בארכיון נקבעו תנאי השימוש המתאימים

תנאי השימוש מופיעים בדף התיק הארכיוני באתר הספרייה הלאומית.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחצו כאן.

תצוגת MARC
תגיות

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?

שותפים