קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

הספרייה הלאומית קיבלה את האוסף הגדול בעולם של כתבי יד יהודים-תימנים

הספרייה הלאומית קיבלה את האוסף הגדול בעולם של כתבי יד יהודים-תימנים

מעל 75,000 פריטים, בהם כמה כתבי יד עתיקים של מדרשים, פירושים, חיבורים נדירים וקטעי תלמוד ומקרא השופכים אור על מורשת יהדות תימן.
האוסף נתרם על ידי משפחתו של יהודה לוי נחום והוא כולל פריטים נדירים מלפני כ-500 שנים.

ביום השנה המיוחס לפטירתו של המשורר והרב התימני הגדול מהמאה ה-17, שלום שבזי, נמסרה לספרייה הלאומית אחת התרומות החשובות ביותר של כתבי יד יהודים. מדובר על תרומת האוסף הגדול בעולם של יהדות תימן והוא כולל כ-75,000 כתבי יד, מגילות, כתובות, טקסטים תורניים ופריטים נוספים שאסף במשך עשרות שנים יהודה לוי נחום ז"ל. משפחת נחום הפקידה את האוסף באופן רשמי בספרייה בטקס חגיגי בו נכחו עשרות בני משפחה.

חשיבותו של האוסף, בנוסף לגודלו העצום, הינה בשל כמה פריטים חשובים ונדירים במיוחד שהוא כולל, עותקים יהודים-תימניים (בכתב יד) של יצירות של הרמב"ם ופירושים שנכתבו על ספריו, חיבורים של הרב יחיא סאלח (מהרי"ץ). שרידים מפירושים של גדולי חכמי תימן, מדרשים עתיקים, קינות ופיוטים וכן כתובות עתיקות (תעודות נישואין) המעידות על קהילות יהודיות קדומות בתימן.

יהודה לוי נחום (1998-1915) נולד בצנעא שבתימן. הוא עלה לבדו בגיל 14 לישראל בשנת 1929 – בתחילה השתקע בירושלים ובהמשך עבר לתל אביב. "יודה" נחום התפרנס כשוחט, אבל הקדיש את מרבית זמנו ומרצו לאחר שעות העבודה לאיסוף כתבי יד תימנים. במשך שישה עשורים, מתחילת שנות ה-40 ועד מותו ב-1998, הצליח נחום לצבור את האוסף הגדול בעולם של כתבי יד יהודים-תימנים, הכולל מאות יצירות שלמות ואלפי פרגמנטים – חלקם עתיקים וחלקם מודרניים.

את כמה מכתבי היד החשובים והנדירים ביותר מצא יהודה לוי נחום בתוך כריכות של ספרים. טכניקת בניית כריכות עבות של ספרים, המורכבות מדפים שנתלשו מספרי קודש, הייתה נפוצה בימי הביניים ועל כן פירוק כריכות של ספרים – גם באירופה וגם באסיה – הביא לכמה מהגילויים החשובים ביותר של טקסטים יהודים.

במהלך שנות חייו נשמר האוסף ביתו של נחום בחולון לשם היו מגיעים בכירי החוקרים כמו זלמן שזר ויצחק בן צבי. בסיוע פרופ' יוסף טובי מאוניברסיטת חיפה ואחרים, פרסם נחום במהלך חייו כמה מהמסמכים במספר ספרים שתרמו מאוד למחקר על יהדות תימן.

כעת, מתווסף האוסף החשוב לפרויקט השימור הדיגיטלי של הספרייה הלאומית בשיתוף גנזיזת פרידברג (FGP) ואתר "כתיב" - האוסף הבינלאומי של כתבי יד עבריים דיגיטליים. בנוסף לחלקים המונגשים כבר לציבור, חלקי האוסף שטרם נחשפו צפויים להיסרק בשנים הקרובות ולהיות נגישים וזמינים באתר הספרייה הלאומית.

"אוסף זה מהווה תוספת חשובה במיוחד לתיעוד המורשת היהודית-תימנית של הספרייה והוא צפוי להעשיר ולתרום מאוד למחקר על יהדות מדינות האסלם בכלל, ותימן בפרט", אומר ד"ר חיים נריה, אוצר אוסף היהדות בספרייה הלאומית ע"ש חיים וחנה סלומון, ומוסיף "אנחנו אסירי תודה למשפחתו ולילדיו של יהודה לוי נחום ז"ל על תרומתם הנדיבה שעוזרת לנו לקדם מטרה זו".