קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

תוכנית פרדס: מלגאי מחזור ו'

תוכנית פרדס: מלגאי מחזור ו'

ארבעת הסופרים שנבחרו השנה למחזור ו' של תוכנית "פרדס" הם: נעמה דעי מחברת "צערו העתיק של הירח"; מרב השרוני מחברת הרומן "הולכת פנימה"; משה עזוז מחבר "שברים פשוטים"; ואסף קוגלר מחבר "נעדרים קרים".

נעמה דעי

ילידת 1988, בוגרת תואר שני בספרות במסלול כתיבה באוניברסיטת בן גוריון שבנגב ומורה לתנ"ך ולספרות. ספרה "צערו העתיק של הירח" שיצא ב-2019 בהוצאת עם עובד היה בין מועמדי הרשימה הקצרה של פרס ספיר לספר ביכורים בשנת 2020.

בנימוקי ועדת השיפוט לזכייה נכתב כי "בתנועת עלילה בוטחת מעלה הרומן קונפליקטים פנימיים של דמויות, משפחה וקהילה, ומעמיק בהם. תודעותיהם של הגיבורים מוצגות בו באופן אמין, והתודעות מורכבות ודינמיות: לרגעים מקוטבות, לרגעים חופפות זו את זו. דבר איננו פלקטי. כתיבתה של דעי מצטיינת בעושר לשון וברגישות למינים שונים של עברית, ואלה משמשים היטב את הסיפור".

מרב השרוני

ילידת 1966, בוגרת מדעי ההתנהגות ותואר שני באנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון. במחקריה בחנה את הקשר בין דת ללאום בזהות הטיבטית וערכה מחקר שדה במנזר של נזירות נוצריות בהרי יהודה. ספרה הראשון "הולכת פנימה" יצא לאור בהוצאת כרמל בשנת תש"פ. מרב עובדת סוציאלית ובעבר מרצה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בבית ספר לסיעוד.

ועדת השיפוט ציינה בנימוקיה "עלילתו המרתקת של הרומן עוקבת אחר החיפוש של הגיבורה, קורבן לגילוי עריות בילדותה, אחר תמונת עולם מאפשרת חיים. לאורך היצירה אנו נדרכים סביב השאלה האם מי שעונתה בילדותה תוכל לשוב ולחוש כבת בית בעולם. רגש, השכלה תרבותית ומחשבה אנליטית שלובים ברומן בטבעיות, ובשילוב הזה ייחודו".

משה עזוז

צילום: גלית כרמלי

צילום: גלית כרמלי

יליד 1966. שימש בתפקידי מחקר במשרד הביטחון ובעשר השנים האחרונות מורה לספרות בתיכון. כותב ומפרסם שירה וסיפורים קצרים. בשנת 2007 פרסם את ספר השירה ״דיוקן עצמו״ (הוצאת ״צבעונים״) ובשנת 2020 את קובץ הסיפורים ״שברים פשוטים״ בהוצאת ״פרדס״. למד לתואר שני בספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון ומתגורר עם בת זוגו בתל אביב.

בנימוקים לזכייה עמדו חברי ועדת השיפוט על כך ש"אוסף הסיפורים שברים פשוטים הנאספים בעדינות יחדיו אל קול אחד, מורכב ורגיש ביותר, מגולל קטעי חיים משפחתיים, רחוביים או אינטימיים, עתירי-רגש ובהלות. עיקר כוחו של משה עזוז טמון באופן סיפורו; הקול, נקודת הראות, מעבריה של תשומת הלב, מקומו המתעתע של הזיכרון המבליח אל התודעה. שברים פשוטים מגלה כישרון כתיבה מרהיב, מרתק ורגיש ביותר, וגם את תחילתה של דרך ספרותית מסקרנת, המסוגלת לדבר על חום אנושי ואלימות אנושית באותה מיומנות".

אסף קוגלר

צילום: יזהר פינק

צילום: יזהר פינק

יליד נתניה, התחנך במוסדות הציונות הדתית בעיר. לאחר שירות צבאי כלוחם בשריון התקבל לחוג לקולנוע של אוניברסיטת תל אביב במגמת תסריטאות. שימש כתסריטאי בסדרת הרשת לילדים "אסי וטוביה", כעורך וכתב מסעות במגזינים 'מטרופוליס' ו'ארץ וטבע' וכמבקר התיאטרון והאמנות של מוסף מוצ"ש של עיתון מקור ראשון מיום הקמתו.

אסף הוא בוגר תכנית העמיתים של מכללת עלמא ושל חממת האמנים של תיאטרון הקרון. בתחילת 2021 הופיע רומן פרי עטו "נעדרים קרים" בהוצאת 'עם-עובד'.

נעדרים קרים – כותבת ועדת השיפוט בנימוקיה לזכייה – "הוא בלש מבריק ההולך בעקבותיה של בתיה גור, בכך שאינו מסתפק בבניית המהלך הבלשי אלא הוא מבקש לפענח דרכו צומת-עצבים חברתי-תרבותי ישראלי. קוגלר יצר גיבורה בלשית מפתיעה ובלתי מתאימה לשבלונות המחשבה החברתית-מגזרית בתרבות הישראלית, ובכך הוא מוביל אל ההישג העיקרי של ספרו: ליצור עמדה ומהלך סיפוריים המתחמקים מן האיפיונים השגורים בעולם השיח החברתי הישראלי ומתגברים על הנחות היסוד בכרוכות בו. נעדרים קרים מעורר סקרנות רבה באשר למהלך היצירתי שאסף קוגלר החל בו כאן ומבטיח חשיבה מטא-בלשית מרתקת, במסורת הקצרה, אך מאתגרת, של בתיה גור ודרור משעני".