⁨⁨עולמי הקטן⁩⁩

⁨1936⁩

⁨1937⁩

⁨1938⁩

⁨1939⁩

מחפש...

אודות העיתון

כותר: ⁨⁨עולמי הקטן⁩⁩
זמינוּת באתר: 8 מרץ 1936 - 9 יוני 1939 (58 גיליונות; 957 עמודים)
שפה: ⁨עברית⁩
אזור: ⁨מזרח אירופה⁩
מדינה: ⁨פולין⁩
עיר: ⁨ורשה⁩
אוסף: ⁨המדור לעיתונות ילדים ונוער⁩ / ⁨המדור לעיתונות יהודית בפולין⁩
תדירות: ⁨דו-שבועון⁩
המקור מהאוסף של: ⁨הספרייה הלאומית⁩
תיאור:

כמו ⁨ שבולים ⁩ שקדם לו בעשור ומחצה, עולמי הקטן יצא לאור ביוזמת רשת "תרבות" בפולין. העורכים היו שמואל רוזנהק (1969-1894) ואלחנן אינדלמן (1983-1913) אשר השתתף כבר בעיתון בן כוכב עשור קודם לכן. רוזנהק ואינדלמן הוציאו לאור שלושה עיתונים לגילים שונים: עולמי (כיתות ה-ז), עולמי הקטן (עד שנת תרצ"ט כיתות א-ד, בתרצ"ט לכיתות ג-ד), ו-עולמי הקטנטן (בשנת תרצ"ט, לכיתות א-ב).

העיתון הקדיש תשומת לב מיוחדת לנעשה בארץ-ישראל ולטבע הארץ, בדרך כלל בפתח כל גיליון. כמו כן הוקדש מקום מיוחד לאישים מרכזיים בתנועה הציונית ובתרבות העברית. בעיתון הובאו ידיעות מן הישוב אשר עמד באותן שנים במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט. בגיליונות העיתון ניתן דגש מיוחד על ההתיישבות החלוצית ועל תל-אביב, כמצופה מרשת "תרבות" הציונית (אף שלא כך היה ב-שבֹּלים). יצירות רבות עוסקות בעולמם של הילדים, ונפח נכבד בעיתון תופסות אף יצירות מאת הילדים הקוראים, במדורים מיוחדים שהוקדשו לכך. ניכר שהעיתון יצא לאור מטעם רשת של בתי ספר שסייעה בהפצת העיתון, והמורים בכיתות דנו בתכניו שהיו מזוהים עם ערכי "תרבות" וגם שיתפו את התלמידים בתחרויות ספרותיות שיזם העיתון.

שפע האיורים, גודל האותיות, הסגנון המבודח והמדורים הקלים שבסוף כל עיתון, מעידים על קהל הקוראים המיועד, ילדים העושים את צעדיהם הראשונים בקריאה.

בעיתון התפרסמו יצירות מאת סופרים כלוין קיפניס, ח"נ ביאליק, שאול טשרניחובסקי, יאנוש קורצ'ק ואנדה פינקרפלד.

[ + הצג עוד ]