⁨⁨גן שעשועים⁩⁩

⁨1899⁩

⁨1900⁩

אודות העיתון

כותר: ⁨⁨גן שעשועים⁩⁩; מכתב עתי לחנוך לספרות ולמדעים שונים לתועלת נערי ני ישראל לענג ולשעשועים
זמינוּת באתר: 1 ינואר 1899 - 30 ספטמבר 1900 (79 גיליונות; 626 עמודים)
שפה: ⁨עברית⁩
אזור: ⁨מזרח אירופה⁩
מדינה: ⁨פולין⁩
עיר: ⁨אלק⁩
אוסף: ⁨המדור לעיתונות יידיש⁩ / ⁨המדור לעיתונות יהודית בפולין⁩
תדירות: ⁨שבועון⁩
המקור מהאוסף של: ⁨הספרייה הלאומית⁩
תיאור:

השבועון "גן שעשועים" נחשב לכתב-העת הראשון בעברית לילדים (לפניו ראה אור בירושלים עיתון אחד, "עולם קטֹן", כתוספת לא סדירה בת שלושה עד ארבעה עמודים לעיתונו של אליעזר בן-יהודה "הצבי" וממנו התפרסמו 7 גיליונות בלבד בתרנ"ג-תרנ"ד). הוא החל לצאת לאור בעיר ליק בצפון-מזרח פולין, על גבול גרמניה. 78 גיליונות התפרסמו (כב שבט תרנ"ט, 1.2.1899 – כט תשרי תרס"א, 30.9.1900). העורך היה אברהם מרדכי פיורקו (לומז'ה 1853- גראייבו 1933), סופר עברי ומורה.

פיורקו חיבר לפני כן מקראה בשם "נטעי נעמנים"( תרמ"ג, 1883) ובה אוסף של מאה סיפורים ומשלי מוסר, מעטים מפרי עטו ואחרים תרגומים ועיבודים ממקורות אחרים. רובם ככולם עם מגמה דידקטית, לחנך את הקוראים הצעירים לערכים אנושיים חיוביים. לא ניכרת במקראה מגמה יהודית-לאומית, זו שקיימת בפרסומיו הבאים של פיורקו. אחרי המקראה פרסם פיורקו את הביבליותיקה הראשונה – סדרה של אחד-עשר ספרונים "ספרי ילדים למקרא ולשעשועים" (גראיבו 1893). נכללו בה סיפורים מההיסטוריה של העם היהודי, מסודרים בסדר כרונולוגי, וסגנונם מקראי. ולאחר שני מפעלים אלו, פרסם את השבועון העברי הקבוע הראשון "גן שעשועים".

בעיתוני הילדים בעולם חל שינוי במהלך המאה ה-19. בראשיתה היה העיתון כמחנך, מדריך רוחני, ואחר-כך, עם השינוי בתפיסת המושג "ילדות" והמודעות לצרכיו הרוחניים-רגשיים, הוא נעשה פחות דידקטי ושיקף את עולם הילד מנקודת מבטו הוא. לעומתם בעיתונים בעברית בתחילת המאה ה-20, וגם ב"גן שעשועים", נותרה המגמה הדידקטית, והיו בו, כפי שיפורט בהמשך, יותר יצירות ספרות וטקסטים להעשרה, ופחות היענות לצרכיו של הילד כגון תשבצים, חידות, משחקים ושעשועים.

גם מבחינה ויזואלית אין ב"גן שעשועים" הקלה על הקורא הצעיר, הדפים מלאים וגדושים בטקסטים המודפסים בצפיפות, ללא איורים או תמונות. הגיליונות הראשונים לא היו מנוקדים. פיורקו היה מודע ליתרונות הניקוד, והתנצל על כך במבוא ב"הודעת המו"ל" בגיליון הראשון. ניקוד חלקי החל מגיליון 14, בעיקר בשירים. שלוש מטרות שם לעצמו פיורקו בפרסום העיתון: לטעת ערכים בצעירים, להרחיב השכלתם ולטפח בהם קשר לדת וללאום. ובמילותיו הוא: "לקרב לב בני הנעורים לתורה ולטעת בקרבם מידות טובות וישרות"; "לפתח רוחם ולהבין קורות עולם, דברי ימי עמם, ידיעות עולם וטבע"; "לחבב עליהם דעת שפת קדשנו ולקשר אותם בקשר קיים לעמם ולדתם" (מתוך "הגות" רוחנו" בגיליון א). ואכן, גם במאמרים וגם בקטעי הספרות ניכרות מגמות אלו. סגנון הכתיבה הוא מליצי, עם אלמנטים של השפה המקראית (וו ההיפוך בפעלים וכו'...), שפה עם צביון יותר "משכילי".. הגיליונות כללו סיפורים קצרים, שירים, מאמרים וידיעות בתחום המדע הפופולארי, מדור "חדשות" מהעולם, עיבודי משלים, פתגמים ומכתמים. יש בגיליונות טקסטים מתורגמים, טקסים שכתב פיורקו עצמו ושכתבו אחרים. בין הסופרים שהחלו את דרכם הספרותית בעיתון זה היו דוד שמעוני ויעקב פיכמן. בהשוואה לעיתוני ילדים בעולם, מועט פה מרכיב ההומור והשעשועים לשעות הפנאי. למרות שהמדור נקרא "הוללות ושכלות", ניכרת גם בו המגמה הדידקטית, ומשולבים בו אמרות ופתגמים עם מוסר השכל, ואפילו ההלצות מתקשרות לפסוקים מן המקרא או לאמירות של חז"ל. העורך שמר על קשר עם קוראיו הצעירים בטורו "שערי תשובה". בשנה השנייה לצאת העיתון נוסף המדור "למען ציון (פנקס קטן לקטנים)", בו כתב הסופר קדיש יהודה סילמן, תחת הפסבדונים "סימן קל", על נושא חיבת ציון ועל ענייני השעה.

"גן שעשועים" הופץ בקביעות גם מחוץ למזרח אירופה, בירושלים, יוון (סלוניקי), צרפת וארצות הברית.

ד"ר עדינה בר-אל

[ + הצג עוד ]

העיתון הועלה לאתר בעזרת:

⁨Haim Piurko, in memory of Avraham Mordechai Piurko⁩