⁨⁨דער מענשענפריינד⁩⁩

⁨1889⁩

⁨1890⁩

⁨1891⁩

מחפש...

אודות העיתון

כותר: ⁨⁨דער מענשענפריינד⁩⁩; בעלעטעריסטישע וואכענשריפט פיר נייעס, ליטעראטור, קונסט אונד אונטערהאלטונג
זמינוּת באתר: 6 דצמבר 1889 - 13 נובמבר 1891 (90 גיליונות; 1,447 עמודים)
שפה: ⁨יידיש⁩
אזור: ⁨צפון אמריקה⁩
מדינה: ⁨ארצות הברית⁩
עיר: ⁨ניו יורק⁩
אוסף: ⁨המדור לעיתונות יידיש⁩ / ⁨המדור לעיתונות יהודית בארה"ב⁩
תדירות: ⁨שבועון⁩
תיאור:

עיתון זה, שמשמעות שמו 'ידיד האדם' (באנגלית ניתן לו השם 'The Philanthropist'), היה שבועון לספרות ואמנות שיצא ביוזמתו ובעריכתו של נחום מאיר שייקביץ', שנודע בשם העט שמ"ר.

שמ"ר (1905-1849), יליד ליטא, היה מן הסופרים הפורים ביותר בספרות יידיש ומחלוצי תיאטרון היידיש. הוא החל את דרכו כמשכיל שהשתתף בעיתונות העברית, אך במהרה התגלה כשרונו כסופר יידיש והוא החל לפרסם ספרונים שהופצו בהצלחה רבה במזרח-אירופה ובאמריקה ואפשרו לו להתפרנס מן הכתיבה בלבד. למרות ההצלחה הפנומנלית של ספריו ושל מחזותיו בקרב קהל הקוראים והצופים, הביקורת הסתייגה מיצירתו, שנתפסה כחסרת ערך אמנותי, סנסציונית ובלתי-מוסרית - מה שזכה לאחר מכן לכינוי 'ספרות שונד'. הגעתו של שמ"ר לניו-יורק ב-1889 בעקבות הצלחתם של מחזותיו שם לוותה באקורד צורם של ביקורת קשה במיוחד שהשמיע נגדו כשנה קודם לכן הסופר שלום עליכם.

ייסודו של 'דער מענטשנפֿרײַנד' באותה שנה משקף במידה רבה את תסכולו של שמ"ר ואכזבתו מן הממסד הספרותי ומן המבקרים, והוא מצהיר בפתח הגיליון הראשון כי הוא רואה בעיתון כלי באמצעותו יוכל לפנות ישירות אל קהל הקוראים, ללא תיווך. העיתון נושא עמו מסר חינוכי של שלום ואחווה, של רצון לפשר בין הפלגים השונים בחברה היהודית ובין הדת וההשכלה. מרבית תכני העיתון כתובים על ידי שמ"ר עצמו, וכוללים, מלבד יצירה ספרותית, רשימות על מדע וידיעות שאסף מעיתונות בשפות זרות.

בנובמבר 1890 אמור היה עיתון חדש בהוצאתו, בשם 'דער נײַער טעלעפֿאָן' ['הטלפון החדש'] להחליף את 'דער מענטשנפֿרײַנד' כשבועון. דבר זה הביא להפסקה של חודשיים בהופעתו אך בינואר 1891 שב העיתון להופיע באותה המתכונת. סך-הכל ראו אור 51 גליונות מן העיתון.

[ + הצג עוד ]

העיתון הועלה לאתר בעזרת: