קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

יונה בספרייה

יונה בספרייה

במבואת הכניסה של הספרייה הלאומית מוצב פסל גדול ממדים של לווייתן ובתוכו חלל פעור, מונח לכאורה כדג מחוץ למים. מה עושה כאן הלווייתן? מה הקשר בינו לבין היכל הספרים והידע שהוא הספרייה? האם ניתן לגעת בו, להיכנס אליו?


בחורף האחרון הוזמנה האומנית הרב־תחומית הדסה גולדויכט ליצור עבודה חדשה עבור הספרייה הלאומית. זה מספר שנים שהלווייתן הוא דימוי מרכזי ביצירתה של גולדויכט. בעבודותיה, הלווייתן משמש מעין רחם, מקום מחסה והגנה, יסוד נקבי וזכרי המכיל פוטנציאל של חיים שלמים בתוכו. במיצב זה הלווייתן נמשל אל הספרייה עצמה, ואילו יונה הנביא המוכל בתוכו דומה לקורא או לחוקר הבא אל שעריה ומגלה את סודות מטמוניה. המבקרים בספרייה מוזמנים להיכנס אל הלווייתן ולשהות בבטנו, במעין אולם קריאה פרטי.


בספר יונה הנביא מתואר כמי שעבר ממצב של בריחה מהאל למצב של קבלה והבנה של שליחותו. בטן הדג משמשת אפוא כחלל של שינוי והתחדשות. גם מבקרי הספרייה עוברים תהליך של השתנות – המחקר והלימוד המתרחשים באולמות הקריאה מסוגלים לשנות את נפשו ואת דרכו של הקורא באופן העמוק ביותר.


בחדר התצוגות מוקרנת עבודת הווידאו של הדסה גולדויכט "נשיקה", ולצידה מוצגים דפי לימוד של אותיות האל"ף־בי"ת מאוספי הספרייה הלאומית. ביצירה זו האומנית משחזרת את המפגש הראשון של ילדים עם השפה העברית. בטקס הנהוג מאז ימי הביניים בקהילות יהודיות בספרד ובאשכנז הילדים מלקקים את הדבש המרוח על אותיות האל"ף־בי"ת, זאת כדי שמלאכת הלימוד תהא בפיהם כדבש למתוק. בליעה ועיכול של שפה, אותיות, מילים וידע נעשות מדי שעה בשעה באולמות הספרייה: זוהי פעולת הקריאה והחקר.


בעוד שהותו של הנביא במעי הדג הייתה מוגבלת בזמן, הספרייה מזמינה את מבקריה להישאר בה ככל שיחפצו, תוך הזמנה לעכל את האוצרות השמורים בה. המיצב של הדסה גולדויכט עוסק באפשרויות הרבות הטמונות בהישארות בבטן הלווייתן: במסע הבלתי צפוי שנולד מלימוד ובשהות מתמשכת במרחב המשתרע בין מציאות לדמיון.

 

אוצרת: נטע אסף

מפיק: דורון לוין

עיצוב גרפי: דר לאור ורותם כהן סואיה

עריכת לשון: אורלי אילני

בינוי פסל והפקה: לירון גביש ושוצ

הדסה גולדויכט
יונה (ספרייה), 2019
מיצב בטכניקה מעורבת
אוסף האומנית
צילום הצבה: אלי פוזנר

הדסה גולדויכט

יונה (ספרייה), 2019

מיצב בטכניקה מעורבת

אוסף האומנית

צילום הצבה: אלי פוזנר

הדסה גולדויכט
נשיקה, 2012
וידאו, 4:20 דק'
אוסף האומנית

הדסה גולדויכט

נשיקה, 2012

וידאו, 4:20 דק'

אוסף האומנית