זוכי פרדס, מחזור א': 2014-2013
הספרייה הלאומית

זוכי פרדס, מחזור א': 2014-2013

זוכי מלגת פרדס, מחזור א'

​מיכל פיטובסקי

מיכל פיטובסקי נולדה בשנת 1984, גדלה בירושלים וסיימה תואר ראשון בספרות השוואתית ותולדות האמנות באוניברסיטה העברית. בשנת 2012 פרסמה את רומן הביכורים שלה, "אספלט", בהוצאת "כתר" ובעריכת ד"ר שירה חדד. כיום מתגוררת בתל אביב ולומדת מידענות.
 
"תכנית פרדס פתחה בפני אפשרות נדירה, שבודדים מקבלים בימי חייהם, להתרכז בכתיבתם באופן בלעדי. בנוסף, יכולתי לערוך תחקיר מעמיק לקראת הרומן הבא שלי בגלל הזמינות העצומה לטקסטים הקיימים בספרייה: כל טקסט שפורסם בישראל. הנגישות הזאת פתחה בפני דלתות וספרים שספק אם הייתי מתוודעת אליהם לולא התכנית, והשפיעו באופן מכריע על כתיבתי."

איימן סיכסק

איימן סיכסק, יליד יפו (1984), הוא סופר, מבקר ספרות ומתרגם ערבי-ישראלי. רומן הביכורים פרי עטו, "אל יפו", ראה אור בהוצאת ידיעות ספרים בשנת 2010, וזיכה את סיכסק במלגת "פרדס" של הספרייה הלאומית בירושלים, לעידוד ספרות ישראלית צעירה. הרומן תורגם לגרמנית, צרפתית וערבית. סיפורים קצרים, שירים ומאמרים נוספים של סיכסק ראו אור בחוברת ''שער לשירה חדשה 2004'' של הליקון, ברבעון "קשת החדשה לספרות, עיון וביקורת", ובמדורים "ספרים" ו"תרבות וספרות" בעיתון הארץ. כיום הוא אחד הכותבים הקבועים של מגזין התרבות המקוון "אלכסון".

"אין מתנה גדולה יותר לסופר מאשר זמן, ואולי אין מי שמעריך זמן יותר מסופרים. כל תהליכי היצירה שלנו תלויים בזמן, מתכתבים אתו וניזונים ממנו: ההתבוננות בעולם, ההחלטה על מהלכינו העלילתיים הבאים, היכולת לברור בין עיקר לתפל וראיית התמונה הגדולה של מעשה ידינו – כולם תובעים מאיתנו זמן. לרוב, זהו זמן שאין לנו. מלגת "פרדס" של הספרייה הלאומית שמה לה למטרה להפוך את ה"אין" ל"יש". הפנאי הפיזי והתודעתי שמתאפשר לזוכים, בנוסף לחשיפה לעולם התרבותי העשיר מאין כמוהו של הספרייה, הם מתנה של פעם בחיים."

אביגיל גרץ​

אביגיל גרץ נולדה בשנת 1975 בבאר שבע למשפחה שעלתה מארצות הברית. היא גדלה ביישוב עומר בחינוך חילוני, על אף שאביה כיהן כרב הקונסרבטיבי של הקהילה שהקים ביישוב. גרץ למדה בחוג לקולנוע במגמת תסריטאות באוניברסיטת תל-אביב, וסיימה תואר שני בספרות עברית במסלול לכתיבה יצירתית באוניברסיטת בן-גוריון. היא כתבה מספר מחזות שהועלו על במות, והייתה בעלת טור באתר NRG. ספרה "בת של רב" יצא בשנת 2013 בהוצאת אבן חושן. גרץ מלמדת קולנוע ומיינדפולנס, וחיה עם בן זוגה איתן הרמן ובתם שירה אסתר סאלם.
 
"עוד מילדות, הספרייה הציבורית ביישוב שבו גדלתי הייתה המקום האהוב עליי ביותר. המפגש השקט, המשחרר וההרפתקני עם ספרים ועם סופרים שבאו לביקור הביאו אותי לכתיבה, לרצון לגעת באנשים אחרים. היום כשאני יושבת בספרייה הלאומית בחללים השונים וכותבת, אני מבינה שספרייה היא מרחב רוחני, משום שהיא מפגישה אדם עם עצמו מהרבה בחינות. תכנית פרדס היא בחינת חלום שהתגשם, מכיוון שהספרייה הלאומית היא כמו חנות ממתקים ענקית לנפש וללב המערבבת עבר, עתיד והכי חשוב הווה."

גלית דהן-קרליבך​

גלית דהן-קרליבך היא סופרת ופובליציסטית ירושלמית. היא כתבה את הספרים "אחותי כלה והגן נעול", "קצה", ו"ערפילאה" – ספר נוער שזיכה אותה בפרס אקו"ם. דהן-קרליבך היא כלת פרס ראש הממשלה לסופרים לשנת תשע"ד.


"תכנית פרדס בשבילי היא קודם כל פינוי וייחוד זמן לכתיבה היצירתית, דבר שלא מובן מאליו בכלל במרוץ החיים שאנו חיים בו. בנוסף, להיות ספון בתוך מקום עמוס בספרים – מכל הסוגים וכל המינים – האושר בהישג יד, וכן להיות בקרבה לאנשים שהספר הוא עניינם המהותי בחיים מפרה, מלמד ובאופן כללי משובב לב."