audio items
snunit
קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
 • טעמי המקרא
נגן שירים ברצף
עמוד שיר openModalIcon
prayersAlbomImg
 • 1.
  מרכז אסיה וקווקאז - פרס ויקטוריה חנה
 • 2.
  ספרדים מסורות המזרח - בבל משה חבושה
 • 3.
  ספרדים מסורות המזרח - בלקן סטפן סבליץ' (אשר אלקלעי)
 • 4.
  ספרדים מסורות המזרח - ספרד ירושלים עזרא ברנע
 • 5.
  ספרדים צפון אפריקה - מרוקו חיים לוק
 • 6.
  תימן - מרכז תימן (צנעא וסביבותיה) אהרן עמרם
נגן שירים ברצף
playerSongImg
כותר תהלים קמח: הללויה הללו את ה' מן השמים
מעגל השנה לכל עת;פסח
מועד התפילה אחר
שפה עברית

תנאי השימוש:

הפריט כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על כל שימוש בפריט, לרבות אך לא רק, העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות, דיגיטאלי, אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה בכתב מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף.

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חלה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

השימוש בפריט כפוף גם לתנאי השימוש של אתר הפיוט והתפילה.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC
פירוש
 • (א) הַלְלוּיָהּ.

  הַלְלוּ אֶת ה' מִן הַשָּׁמַיִם,

  הַלְלוּהוּ בַּמְּרוֹמִים,

  ופירוט של הנקראים להלל את ה' מן המרומים: (ב) הַלְלוּהוּ, כָל מַלְאָכָיו, היצורים הרוחניים הבאים למלא שליחות מסוימת של ה', בין בהודעת דברים, בין בהתערבות פעילה במעשי העולם.

  הַלְלוּהוּ, כָּל צְבָאָו, צבא השמים, יצורי מרום: שרפים, אופנים וחיות הקודש.

  (ג) הַלְלוּהוּ, שֶׁמֶשׁ וְיָרֵח, שגם הם בשמים, אם כי במובן אחר של 'שמים'.

  הַלְלוּהוּ, כָּל כּוֹכְבֵי אוֹר, הכוכבים המאירים.

  (ד) הַלְלוּהוּ, שְׁמֵי הַשָּׁמָיִם. שכן השמים אינם נתפסים כעשויים שכבה או דרגה אחת, אלא כרקיעים זה למעלה מזה,[1] וגם הַמַּיִם אֲשֶׁר מֵעַל הַשָּׁמָיִם, אוצרות עליונים אשר מהם יורד השפע לעולם התחתון.

  והקריאה לכולם היא: (ה) יְהַלְלוּ אֶת שֵׁם ה' על כִּי הוּא צִוָּה וְנִבְרָאוּ. כל ברואי מעלה מהללים את ה' על עצם קיומם, שהרי אין הם זקוקים לשום דבר. (ו) וַיַּעֲמִידֵם לָעַד לְעוֹלָם, שכן לכל הפחות מבחינתנו אלה הם דברים קבועים וקיימים - חָק נָתַן, קבע את סדרי הטבע, וְלֹא יַעֲבוֹר.

  בחלקו השני של המזמור יש פנייה דומה ליצורים שלמטה: (ז) הַלְלוּ אֶת ה' מִן הָאָרֶץ - כל צבאה: תַּנִּינִים, יצורי ענק הנמצאים במעמקי המים,[2] וְכָל תְּהֹמוֹת, המים שבמעמקי האדמה. (ח) יהללו אותו אֵשׁ, וּמנגד - בָּרָד, שֶׁלֶג וְקִיטוֹר, עשן או אדים חמים, וכן רוּחַ סְעָרָה, שהיא עֹשָׂה דְבָרוֹ של ה'. (ט) יהללוהו הֶהָרִים וְכָל גְּבָעוֹת, עֵץ פְּרִי וְכָל אֲרָזִים, המייצגים את עצי הסרק, (י) הַחַיָּה וְכָל בְּהֵמָה, רֶמֶשׂ הרומש וזוחל על הארץ, ולעומתם צִפּוֹר כָּנָף, (יא) מַלְכֵי אֶרֶץ וְכָל לְאֻמִּים, העמים שתחתם.[3] או: מנהיגי העמים, שָׂרִים וְכָל שֹׁפְטֵי אָרֶץ. ולא רק הגדולים יהללו את ה', אלא גם אנשים פשוטים: (יב) בַּחוּרִים וְגַם בְּתוּלוֹת, זְקֵנִים יחד עִם נְעָרִים.

  ולסיכום: (יג) הכול יְהַלְלוּ אֶת שֵׁם ה', כִּי נִשְׂגָּב שְׁמוֹ לְבַדּוֹ. התהילה היא לא רק למהות העליונה שמעבר לכל, אלא אפילו שמו של ה' מרומם לבדו והוא מעבר לכל המציאות. בני הארץ וגם יצורי השמים צריכים להודות לה' כי הוֹדוֹ זורח ומאיר עַל אֶרֶץ וְשָׁמָיִם. (יד) וַיָּרֶם קֶרֶן לְעַמּוֹ, הוא מרומם במיוחד את הקרובים אליו, ונותן תְּהִלָּה לְכָל חֲסִידָיו, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל עַם קְרֹבוֹ, העם שקרוב אליו.

  הַלְלוּיָהּ.

   

  [1] חז"ל מדברים על שבעה רקיעים. ראו ראש השנה לב ע"א; חגיגה יב ע"ב ומנחות לט ע"א.

  [2] ראו בראשית א,כא; ישעיה כז,א; יחזקאל כט,ג; איוב מ; תהלים עד,יג; פט,יא; בראשית רבה ז; בבא בתרא עד ע"ב.

  [3] רשב"ם בראשית כה,כג.

   

  פירוש הרב אבן ישראל שטיינזלץ לקוח מתוך התנ"ך המבואר בהוצאת שפע וקורן ירושלים.יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?