audio items
snunit
קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
playerSongImg
כותר הללי בת נאמנה
מעגל השנה לכל עת
שפה עברית

תנאי השימוש:

הפריט כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על כל שימוש בפריט, לרבות אך לא רק, העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות, דיגיטאלי, אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה בכתב מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף.

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חלה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

השימוש בפריט כפוף גם לתנאי השימוש של אתר הפיוט והתפילה.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC
פירוש

 • • הַלְלִי בַת נֶאֱמָנָה לְיוֹצֵר יָשִׁיב שְׁבוּתֵךְ – הללו ישראל את האלהים, שעתיד להשיבכם לארץ, כמובטח בנבואת ירמיהו (כט, יד): וְנִמְצֵאתִי לָכֶם נְאֻם ה' וְשַׁבְתִּי אֶת שְׁבוּתְכֶם... הפיוט כולו מנוסח כפניית הפייטן לקהל עדת ישראל (ולא לקדוש ברוך הוא).
  • לֹא תִהְיִי עוֹד לְאַלְמָנָה כִּי הוּא עוֹמֵד לְעֶזְרָתֵךְ – מעתה שוב לא תהיי כאישה אלמנה, שכן הקדוש ברוך הוא אישך שב לעמוד לצדך. דימוי ישראל בגלותם לאלמנה מצוי בדברי הנביאים (ראו למשל ישעיהו נד, ד):
  • שִׁירִי בַּשַּׁחַר וְזִמְרָה לָאֵל הַשְׁמִיעִי – שאי קולך בזמרה לאל עם שחר, ברוח דברי משורר התהלים (נז, ח-ט): נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים נָכוֹן לִבִּי אָשִׁירָה וַאֲזַמֵּרָה עוּרָה כְבוֹדִי עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר.
  • הַיוֹם וּמָחָר קוֹל מְבַשֵּׂר תַּשְׁמִיעִי – הנה עוד מעט קט תזכי להשמיע בעולם את בשורת הגאולה. הפייטן מעצים את רושמו של פסוק מנבואת ישעיהו (נב, ז): מַה נָּאווּ עַל הֶהָרִים רַגְלֵי מְבַשֵּׂר מַשְׁמִיעַ שָׁלוֹם מְבַשֵּׂר טוֹב מַשְׁמִיעַ יְשׁוּעָה אֹמֵר לְצִיּוֹן מָלַךְ אֱלֹהָיִךְ; בעוד הנביא פונה לעם ומבטיחו כי יזכה לשמוע את קול מבשר הגאולה, פייטננו פונה לעם ומבטיח לו שיזכה להשמיעו בעצמו.
  • עוֹד לֹא יִתְאָחַר כִּי כָלוּ יְמֵי גָלוּתֵךְ – קול המבשר לא יתעכב עוד, שכן קץ הגלות הגיע.
  • רַעְיָתִי אוֹרִי כִּי אוֹרֵךְ עָלַיִךְ זָרַח – האירי, כנסת ישראל, כי אור הקדוש ברוך הוא שב לזרוח עלייך. מיוסד על ישעיהו (ס, א): קוּמִי אוֹרִי כִּי בָא אוֹרֵךְ וּכְבוֹד ה' עָלַיִךְ זָרָח.
  • וְהִתְעוֹרְרִי כִּי נָס יְגוֹנֵךְ וּבָרַח – התעוררי והתמלאי חיוניות, שכן המקור לכאבך שוב אינו מכביד על חייך. מיוסד על שתי נבואות נחמה נוספות של ישעיהו – הראשונה (נב, א-ב): עוּרִי עוּרִי לִבְשִׁי עֻזֵּךְ צִיּוֹן לִבְשִׁי בִּגְדֵי תִפְאַרְתֵּךְ יְרוּשָׁלִַם עִיר הַקֹּדֶשׁ... הִתְנַעֲרִי מֵעָפָר קוּמִי... וכן (לה, י): וּפְדוּיֵי ה' יְשֻׁבוּן וּבָאוּ צִיּוֹן בְּרִנָּה וְשִׂמְחַת עוֹלָם עַל רֹאשָׁם שָׂשׂוֹן וְשִׂמְחָה יַשִּׂיגוּ וְנָסוּ יָגוֹן וַאֲנָחָה.
  • אַל תִּצְטָעֲרִי כִּי יֵשׁ תִּקְוָה לְאַחֲרִיתֵךְ – עתידך טוב יהיה, כהבטחת הנביא ירמיהו (לא, טז): וְיֵשׁ תִּקְוָה לְאַחֲרִיתֵךְ נְאֻם ה' וְשָׁבוּ בָנִים לִגְבוּלָם.
  • אִם צָרוּ עָלַיִךְ אַל תִּתְיָאֲשִׁי מִיְשׁוּעָה כִּי אֵל בּוֹרְאֵךְ יִשְׁמְרֵךְ מִכָּל רָעָה – אף כשאויביך סוגרים עלייך, אל תתייאשי מקיום הבטחת הגאולה של האל, שכן הוא עתיד לקיימה ולהגן עלייך.
  • וְיָשִׂים קֵץ לְדַּלּוּתֵךְ – הוא ישים קץ לגלותך.


יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?