audio items
snunit
קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
playerSongImg
כותר גואל יבוא
מעגל השנה לכל עת;שבת
שפה עברית

תנאי השימוש:

הפריט כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על כל שימוש בפריט, לרבות אך לא רק, העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות, דיגיטאלי, אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה בכתב מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף.

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חלה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

השימוש בפריט כפוף גם לתנאי השימוש של אתר הפיוט והתפילה.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC
פירוש

 • • גּוֹאֵל יָבוֹא רַב עֲלִילִיָּה – הגואל שיבוא הוא רב עלילות ופועל גדולות. הביטוי 'רב העליליה', מקורו בירמיהו (לב, יט) גְּדֹל הָעֵצָה וְרַב הָעֲלִילִיָּה אֲשֶׁר עֵינֶיךָ פְקֻחוֹת עַל כָּל דַּרְכֵי בְּנֵי אָדָם לָתֵת לְאִישׁ כִּדְרָכָיו וְכִפְרִי מַעֲלָלָיו.
  • גּוֹאֵל יָבוֹא עִם אֵלִיָּה – הגואל יבוא עם אליהו הנביא, שעתיד לבשר את בוא הגואל, על פי האמור במלאכי ג, כג: הִנֵּה אָנֹכִי שֹׁלֵחַ לָכֶם אֵת אֵלִיָּה הַנָּבִיא לִפְנֵי בּוֹא יוֹם ה' הַגָּדוֹל וְהַנּוֹרָא.
  • דִּמְעָה בְשִׂמְחָה הַיּוֹם נוֹזֶלֶת – ואז יזלו דמעות שמחה, מהתרגשות ושמחה.
  • וְנַפְשִׁי לְךָ מְיַחֶלֶת – נפשי נכספת ומתגעגעת אליך.
  • לִרְאוֹת כֹּהֲנִי בְּהוֹד וְתִפְאֶרֶת – אני מתגעגע למראה עבודת הקודש במקדש ולמראה הכהנים בלבושם המפואר והמיוחד, לפי האמור בשמות כח, ב: וְעָשִׂיתָ בִגְדֵי קֹדֶשׁ לְאַהֲרֹן אָחִיךָ לְכָבוֹד וּלְתִפְאָרֶת.
  • בְּבוֹא יִנּוֹן – כאשר יבוא המשיח. כפי שדרשו תלמידי ר' ינאי בבבלי (סנהדרין צח, ע"ב) את הפסוק מתהלים (עב, יז): יְהִי שְׁמוֹ לְעוֹלָם לִפְנֵי שֶׁמֶשׁ יִנּוֹן שְׁמוֹ וְיִתְבָּרְכוּ בוֹ כָּל גּוֹיִם יְאַשְּׁרוּהוּ כשמו של המשיח. שם זה אומץ בפי פייטנים רבים.
  • יָהּ אֵל רָם – ה'.
  • שְׁלַח גּוֹאֲלֵנוּ כִּימֵי קֶדֶם בְּנִיסָן נִגְאֲלוּ – שלח את הגואל בניסן, כפי ששלחת בגאולת מצרים. לפי ר' יהושע בבבלי (ראש השנה יא ע"א), "בניסן נגאלו [אבותינו במצרים], בניסן עתידים ליגאל".
  • כִּי שַׁעֲרֵי דִּמְעָה לֹא נִנְעֲלוּ – בבבלי (ברכות לב, ע"ב) מובאים דברי ר' אלעזר "מיום שחרב בית המקדש, ננעלו שערי תפילה... ואף על פי ששערי תפילה ננעלו, שערי דמעה לא ננעלו". על כן קבל את תחינתי המלווה בדמעות.
  • עִיר תִּפְאַרְתֶּךָ – ירושלים. תִּזְרַח וְתָאִיר עָלֵינוּ שִׁמְשֶׁךָ – הגאולה מדומה במקומות רבים לאור שמש, למשל בישעיהו ס, כ: לֹא יָבוֹא עוֹד שִׁמְשֵׁךְ וִירֵחֵךְ לֹא יֵאָסֵף כִּי ה' יִהְיֶה לָּךְ לְאוֹר עוֹלָם וְשָׁלְמוּ יְמֵי אֶבְלֵךְ.


יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?