⁨⁨שִבֹּלים (ורשה)⁩⁩

⁨1922⁩

מחפש...

אודות העיתון

כותר: ⁨⁨שִבֹּלים (ורשה)⁩⁩; עתום עם ציורים לבני הנעורים
זמינוּת באתר: 30 מרץ 1922 - 28 דצמבר 1922 (17 גיליונות; 348 עמודים)
שפה: ⁨עברית⁩
אזור: ⁨מזרח אירופה⁩
מדינה: ⁨פולין⁩
עיר: ⁨ורשה⁩
אוסף: ⁨המדור לעיתונות ילדים ונוער⁩ / ⁨המדור לעיתונות יהודית בפולין⁩
תדירות: ⁨דו-שבועון⁩
המקור מהאוסף של: ⁨הספרייה הלאומית⁩
תיאור:

העיתון הראשון שיצא לאור ביוזמת רשת "תרבות" בפולין. החל לצאת כדו-שבועון בא' בניסן תרפ"ב, מיד לאחר הוועידה הארצית הראשונה של "תרבות" בטבת תרפ"ב.

עורך העיתון היה הסופר והמתרגם אברהם ליב יעקובוביץ' (עקביא) (1964-1882). שלושת הגיליונות האחרונים (ירחונים) נערכו על-ידי המשורר והמחזאי אהרן צייטלין (1973-1898), בעזרת הסופר יעקב פיכמן (1958-1881).

כל גיליון היה בן 16 עמודים בני שתי עמודות. על השער נדפסו איורים המתארים ילדים בחיק הטבע. העיתון היה בעל עמדה ציונית מובהקת וביקש להנחיל את האידיאל הציוני ואת אהבת ארץ-ישראל לנוער הציוני בפולין. מעל דפיו נדפסו מודעות מטעם רשת "תרבות" וארגונים ציוניים אחרים, וכן פרסומים על ספרים עבריים, גם ספרים למבוגרים, משל הסופרים שהשתתפו בעיתון.

העיתון פנה לנערים ולילדים כאחד, ולשם כך אף חולק בתחילה לשתי חטיבות נפרדות בהתאמה. באותה תקופה, משמעות המלה "ציורים" שבכותרת העיתון הייתה "יצירות ספרות". ואכן, זה היה עיקר תוכנו של העיתון – שירים, סיפורים, מחזות, סיפורי-עם ועוד. העיתון כלל גם סקירות אודות אישים, טבע, ידע כללי ועוד. היו בעיתון גם מדורים אופייניים לעיתונות ילדים, כמו בדיחות, חידות, הדרכות ליצירה עצמית במלאכת-יד וכדומה.

בעיתון השתתפו כל גדולי הספרות העברית של התקופה, ותיקים וצעירים: ח"נ ביאליק, יעקב פיכמן, א"צ גרינברג, לוין קיפניס, זלמן שניאור, יצחק קצנלסון. גם ציירים ציוניים בולטים השתתפו בעיתון, וביניהם א"מ ליליין והרמן שטרוק.

[ + הצג עוד ]