⁨⁨לאדזשער וועקער⁩⁩

⁨1928⁩

⁨1929⁩

⁨1930⁩

⁨1931⁩

⁨1932⁩

⁨1933⁩

⁨1934⁩

מחפש...

אודות העיתון

כותר: ⁨⁨לאדזשער וועקער⁩⁩; וועכענטלעכע ארבעטער צייטונג
זמינוּת באתר: 6 ינואר 1928 - 13 אפריל 1934 (307 גיליונות; 1,379 עמודים)
שפה: ⁨יידיש⁩
אזור: ⁨מזרח אירופה⁩
מדינה: ⁨פולין⁩
עיר: ⁨לודז'⁩
אוסף: ⁨המדור לעיתונות יידיש⁩ / ⁨המדור לעיתונות יהודית בפולין⁩
תדירות: ⁨שבועון⁩
תיאור:

שבועון שהופיע מטעם ה'בונד' בלודז'. ה'בונד' - מפלגת הפועלים היהודית-סוציאליסטית, הוציאה לאור יומון מצליח וכלל-ארצי בוורשה, אך חברי התנועה הלודז' הרגישו כי יש צורך בעיתון מקומי. כבר ב-1921 הופיעה גרסה מוקדמת של ה'לאָדזשער וועקער' כדו-שבועון. בהמשך שוּנה שמו ל'אונדזער לאָדזשער וועקער' וב-1923 הוא נסגר.

ב-1926 החל 'לאָדזשער וועקער' להופיע כשבועון ונדפס באופן סדיר עד 1934. העורך האחראי היה אברהם זינגרמן – בונדיסט וותיק, והעורך בפועל היה ישראל ליכטנשטיין. ליכטנשטיין (1933-1883) היה מן המנהיגים הבולטים של 'הבונד' בפולין בכלל ובלודז' בפרט. הוא היה מורה לספרות והיסטוריה יהודית וחבר מועצת העיר לודז'. לאחר מותו הפתאומי ב-1933 קיבל סרגיי נוטקביץ' את תפקיד העורך עד סגירת העיתון. ב'לאָדזשער וועקער' השתתפו הפעילים הבולטים ביותר בסניף הלודז'אי של ה'בונד', ביניהם ח"ל פוזננסקי, ד"ר אלכסנדר מרגוליס ובנימין וירובסקי. הסופרים יצחק יאנאסוביץ' ושמחה בונם שייוויטש החלו בו את דרכם. 'לאָדזשער וועקער' הוא מקור יחיד במינו למידע אודות פעילות תנועת ה'בונד' בלודז' על כל ענפיה. העיתון עסק בחדשות מקומיות על מצב הפועלים וסקר את פעילות התנועה בלודז' וביישובי האזור. לצד זה התפרסמו בו רפורטז'ות ומאמרים ברוח האידיאולוגיה של התנועה. העיתון החזיק כותבת לענייני נשים, רוזה אייכנר, חברת מועצת העיר לודז'. מדור הוקדש לספורט ולפעילויות נוער. 'לאָדזשער וועקער' סבל מאוד מן הצנזורה בפולין: גליונות רבים הוחרמו, והעורך זינגרמן נאלץ פעמים רבות לשלם קנסות ואף לשבת בכלא בגלל ידיעות ומאמרים שהתפרסמו בעיתון.

ב-1934 נסגר העיתון בגלל קשיי מימון. עם סגירתו, היומון המרכזי של ה'בונד' בפולין, 'נײַע פֿאָלקסצײַטונג', החל לפרסם מדור שבועי בשם 'לאָדזשער וועקער' ובו חדשות מקומיות מן התנועה בלודז'.

[ + הצג עוד ]

העיתון הועלה לאתר בעזרת: