⁨⁨היינטיגע נייעס⁩⁩

⁨1929⁩

⁨1930⁩

⁨1931⁩

⁨1932⁩

⁨1933⁩

⁨1934⁩

⁨1935⁩

⁨1936⁩

⁨1937⁩

⁨1938⁩

⁨1939⁩

מחפש...

אודות העיתון

כותר: ⁨⁨היינטיגע נייעס⁩⁩
זמינוּת באתר: 17 דצמבר 1929 - 1 ספטמבר 1939 (2,817 גיליונות; 12,561 עמודים)
שפה: ⁨יידיש⁩
אזור: ⁨מזרח אירופה⁩
מדינה: ⁨פולין⁩
עיר: ⁨ורשה⁩
אוסף: ⁨המדור לעיתונות יידיש⁩ / ⁨המדור לעיתונות יהודית בפולין⁩
תדירות: ⁨יומון⁩
תיאור:

במשך כחמש שנים היה וואַרשעווער ראַדיאָ (השייך למאָמענט) עיתון צהריים יחיד בקרב הקהילה היהודית בוורשה, ולכן זכה לתפוצה רחבה. באוגוסט 1929 הוציא קואופרטיב אונזער עקספּרעס עיתון צהריים חדש בשם לעצטע נײַעס. בתוך זמן קצר התברר שהעיתון גורם הפסדים להוצאה, ואז נמצא לו קונה מבוסס שביקש להמשיך את קיומו – הוצאת ההײַנט.

שמו של העיתון שונה להײַנטיקע נײַעס; גיליונו הראשון הופיע ב-17 בדצמבר 1929 ומחירו עשרה גרושים. בדרך כלל החזיק העיתון ארבעה עמודים ולעיתים שישה ואף שמונה. לרוחב עמוד השער נדפסו בין ארבע לשמונה כותרות באותיות גדולות ותוכן מצומצם. הכותרות נשאו אופי סנסציוני, וביקשו למשוך את תשומת לבו של הקונה הפוטנציאלי העובר על פני דוכן העיתונים. הידיעות החדשותיות המרעישות יכלו להתייחס לעולם הגדול, למקומות נידחים וקרובים, לעולם היהודי וליהודי פולין, ובלבד שיהיה בהן כדי לעורר תשומת לב. בעמוד השני נמצא מאמר מערכת ("טאָג איין טאָג אויס") בענייני היום. רבים ממאמרי המערכת נכתבו בידי שמחה פייטרושקה (שליח ההײַנט בארץ ישראל עד 1927) וד"ר אברהם גליקסמן (איש רוח מוכר בחוגי הסופרים והעיתונאים). בעמודים הפנימיים ובשער האחורי נמצאו פינות קבועות, כגון פינה לאישה, בריאות המשפחה והסביבה, חדשות מעולם הטכנולוגיה והמדע, פרשת השבוע והומור. בנוסף להם כמעט מדי יום נדפס בעיתון המדור "שידוכים ווינקל" (פינת השידוכים) ומדי פעם גם "אינטימע שמועסן" (שיחות אינטימיות) של קוראים המתנים את צרותיהם בפני העורך המתייחס לכל אחד מהם ומשיב להם. "פינות" אלה, שלא היו ייחודיות להײַנטיקע נײַעס, "אומצו" על ידו מן העיתונות הפולנית הפופולארית.

עוד אחד מן הסממנים הבולטים והמושכים של עיתון פופולארי-סנסציוני היה הרומן בהמשכים. בין שניים לשלושה רומנים מסוג זה הופיעו מדי יום בהײַנטיקע נײַעס. כדי למשוך את הקוראים נהגה מערכת העיתון לפרסם את תחילת הרומנים בחוברות נפרדות ולהפיצן בחינם. אחד ממחברי הרומנים היה אורקה נכאלניק, פושע לשעבר שחזר למוטב וניצל את כשרון הכתיבה שלו (בעיקר בפולנית) בחיבור סיפורים מותחים מעולם הפשע. מחבר רומנים אחר היה שלמה רוזנברג, מזכירו של שלום אש, שכתב בעיקר על נושאים היסטוריים. יעקב קופל דוא – בכיסוי של מספר שמות בדויים – היה הפורה שבמחברי הרומנים. גם העיתונאי בֶר קוצֶ'ר פרסם ב להײַנטיקע נײַעס מספר רומנים. מקצת הרומנים הופיעו ללא ציון שם מחבר כלל.

כדי לשמור על קשר רצוף עם הקוראים הקבועים ולמשוך קוראים נוספים מעבר לתכנים המדוברים הכריז העיתון מדי פעם על תחרויות ומבצעים נושאי פרסים.

לאורך כל שנות קיומו קיים הײַנטיקע נײַעס תחרות מתמדת עם מתחריו, וואַרשעווער ראַדיאָ ו-אונזער עקספּרעס, ולמרות התחרות נותר אחד העיתונים הפופולאריים ביותר בין קוראי יידיש בפולין.

פרופ' נתן כהן

[ + הצג עוד ]

העיתון הועלה לאתר בעזרת: