⁨⁨גראדנער מאמענט (עקספּרעס)⁩⁩

⁨1927⁩

⁨1928⁩

⁨1929⁩

⁨1930⁩

⁨1931⁩

⁨1932⁩

⁨1933⁩

אודות העיתון

כותר: ⁨⁨גראדנער מאמענט (עקספּרעס)⁩⁩; אומפארטייאיש טאגבלאט
זמינוּת באתר: 7 דצמבר 1927 - 27 אוגוסט 1933 (1,464 גיליונות; 11,309 עמודים)
שפה: ⁨יידיש⁩
אזור: ⁨מזרח אירופה⁩
מדינה: ⁨בלארוס⁩
עיר: ⁨גרודנו⁩
אוסף: ⁨המדור לעיתונות יידיש⁩ / ⁨המדור לעיתונות יהודית בפולין⁩
תדירות: ⁨יומון⁩
תיאור:

בתקופה שבין מלחמות העולם הייתה גרודנו (נכתבת גם "גרודנה", "גרודנא", "הוראדנא", "הורדנה", או "הראדני") – היום עיר מחוז גדולה במערב בלארוס – עיר בינונית אך חשובה בצפון-מזרח הרפובליקה הפולנית השנייה. מתוך 50,000 תושבי העיר בשנות ה-20 וה-30 חיו בעיר מעל 20,000 יהודים, שהיוו יותר מ-40% מכלל תושביה. זו הייתה קהילה יהודית מגוונת, דבר שבא לידי ביטוי גם במפת התקשורת המקומית. לצד צריכה של העיתונות היהודית והלא יהודית שיצאה ברמה הארצית ("היינט", "דער מאמענט"), יצאו בעיר כמה עיתונים מקומיים, וביניהם: שבועון ציוני ("אונזער לעבן", 1927-1926), שבועון מפלגת ה"בונד" המקומית ("גראָדנער שטימע", 1939-1927), שבועון של תנועת "ארץ ישראל העובדת" ("אונזער וואָרט", 1935-1933), ועיתון יומי בלתי-מפלגתי ("גראָדנער לעבן", 1939-1938). עיתון יומי-מסחרי באופיו, שהיה גם הוא בלתי-מפלגתי, היה ה"גראָדנער מאָמענט".

ה"גראָדנער מאָמענט" היה היומון הראשון על טהרת היידיש שהופיע בעיר (יומונים יהודים ברוסית הופיעו עוד לפני מלחמת העולם הראשונה). העיתון החל לצאת לאור בראשית ספטמבר 1924 (5.9.1924) בעריכתו ובהוצאתו לאור של דויד ברזובסקי, עיתונאי ואיש ציבור, שפרסם גם לא מעט מאמרים ופיליטונים בעיתונות היהודית בווילנה.

העיתון עבר בחמש עשרה שנותיו כמה גלגולים ושינויי שם, שנבעו מקשיים כלכליים ומחילוקי דעות בין חברי המערכת. כך למשל, מינואר 1928 ועד אוקטובר 1931 יצא העיתון תחת השם "אונזער גראָדנער עקספרעס", והיה למעשה מהדורה מקומית של העיתון הוורשאי "אונזער עקספרעס". העיתון מוורשה היה מגיע לגרודנו מדי יום כשעמודיו החיצוניים – שער קדמי ואחורי – ריקים, ועליהם הייתה המערכת המקומית מדפיסה את הידיעות הנוגעות לחיי היהודיים בגרודנו, ואת המודעות והפרסומות הרלוונטיות. כך, למעשה, העמודים הפנימיים של העיתון היו זהים לרוב לעמודים הפנימיים של העיתון הוורשאי בשלוש השנים הללו, רק באיחור של יום. שיתוף הפעולה הזה פסק בספטמבר 1931, ובמשך חודש התקיים מיזם משותף בעל אופי דומה עם העיתון הוורשאי "וואַרשעווער ראַדיאָ", ויצא תחת השם "גראָדנער ראַדיאָ". ב25.10.1931 הסתיים שיתוף פעולה קצר זה, והעיתון שב לשמו המקורי, ה"גראָדנער מאָמענט". באוגוסט 1932 התחדש שיתוף הפעולה עם ה"אונזער עקספרעס" לכמה חודשים, ובתחילת 1933 פסק שיתוף הפעולה בשנית, העיתון שב לשמו המקורי, ובשם זה הופיע עד פרוץ מלחמת העולם השנייה.

העיתון, שהחזיק 4 עמודים בימי חול ובין 6 ל-8 בימי שישי, הודפס בתבנית של 32X47 ס"מ (מה שמכונה BERLINER FORMAT), והיה העיתון הפופולרי בקרב יהודי גרודנו. את הפופולריות שלו ניתן להסביר באיזון עליו ניסו עורכי העיתון לשמור בין היותו עיתון "מכובד" לבין כתבות וידיעות בעלות אופי קצת יותר סנסציוני. עמוד השער של העיתון היה מעין שעטנז בין לוח פרסומות ומודעות לבין עמוד חדשות אינפורמטיבי, ולא פעם קרה שלא הופיעה אפילו ידיעה חדשותית אחת (בעיקר בימי שישי), אלא רק פרסומות לעסקים מקומיים, מודעות ברכה על חתונות ומודעות המבשרות על הצגות והרצאות. העמודים הפנימיים הכילו מגוון רחב של כתבות, ידיעות, סיפורים ומדורים.

הידיעות החדשותיות בעיתון עסקו הן במתרחש ברמה הארצית (והעולמית) והן ברמה המקומית, עם דגש על המתרחש במוסדות הקהילה היהודית. המבט היה ביקורתי יחסית, והעיתון לא היסס "לשחוט פרות קדושות" ולבקר בחריפות גורמים שונים בקהילה המקומית. לצד הידיעות החדשותיות העיתון הכיל מדורים שונים; ביקורות תיאטרון, רומנים בהמשכים שפורסמו בקביעות, סקירות היסטוריות, מסות פוליטיות וסוציולוגיות, פיליטונים, תיאורי מסעות, מדור סאטירי ועוד. הפופולריות של העיתון באה ידי ביטוי בריבוי הפרסומות והמודעות, שלבד מעמוד השער, כיסו גם את השער האחורי; הפרסומות לבתי מסחר, בתי קולנוע, תיאטראות והמודעות על הרצאות, כנסים ואירועים שונים – יש בכל אלו כדי להוסיף נדבך חשוב בהבנת חיי המסחר, התרבות והפנאי של יהודי גרודנו בשנים ההן.

* האוסף הזמין כאן באתר לעיון וחיפוש מכיל חומרים בין השנים 1933-1927. אנו מקווים כי בעתיד נוכל להעשירו, ולהציג אוסף שלם ככל הניתן

אייל מילר

[ + הצג עוד ]

העיתון הועלה לאתר בעזרת: