⁨⁨דיא אידישע נאציאן⁩⁩

⁨1902⁩

⁨1903⁩

מחפש...

אודות העיתון

כותר: ⁨⁨דיא אידישע נאציאן⁩⁩; צו בעלעהרונג אונד אונטערהאלט
זמינוּת באתר: 1 אוגוסט 1902 - 1 ינואר 1903 (6 גיליונות; 210 עמודים)
שפה: ⁨יידיש⁩
אזור: ⁨צפון אמריקה⁩
מדינה: ⁨ארצות הברית⁩
עיר: ⁨ניו יורק⁩
אוסף: ⁨המדור לעיתונות יהודית בארה"ב⁩ / ⁨המדור לעיתונות יידיש⁩
תדירות: ⁨ירחון⁩
תיאור:

'דיא אידישע נאַציאָן' ['הלאום היהודי'] היה עיתון בעל אוריינטציה לאומית ומסורתית, דבר הניכר בתכני המאמרים, שעוסקים בחשיבותן של הציונות ושל השפה העברית, בחגים ומועדים ובמדרשים על ספרי המקרא. חלק משמעותי מן הירחון הוקדש ליצירה ספרותית והתפרסמו בו בין השאר דבריהם של מוריס רוזנפלד, אברהם רייזן ונפתלי הרץ אימבר.

בשנתו הראשונה נקרא הירחון 'די נאַציאָן' ['הלאום'] ונערך על ידי נ"מ שייקביץ', שנודע בכינויו שמ"ר (1905-1849). שמ"ר, יליד ליטא, היה מן הסופרים הפורים ביותר בספרות יידיש ומחלוצי תיאטרון היידיש. הוא החל את דרכו כמשכיל שהשתתף בעיתונות העברית, אך במהרה התגלה כשרונו כסופר יידיש והוא החל לפרסם ספרונים שהופצו בהצלחה רבה במזרח-אירופה ובאמריקה ואפשרו לו להתפרנס מן הכתיבה בלבד. למרות ההצלחה הפנומנלית של ספריו ושל מחזותיו בקרב קהל הקוראים והצופים, הביקורת הסתייגה מיצירתו, שנתפסה כחסרת ערך אמנותי, סנסציונית ובלתי-מוסרית - מה שזכה לאחר מכן לכינוי 'ספרות שונד'. הגעתו של שמ"ר לניו יורק ב-1889 בעקבות הצלחתם של מחזותיו שם לוותה באקורד צורם של ביקורת קשה במיוחד שהשמיע נגדו כשנה קודם לכן הסופר שלום עליכם. בניו יורק המשיך בפרסום ה'ספרונים' ולקח חלק פעיל בעיתונות ביידיש. גם ב'די נאַציאָן' פרסם סיפורים פרי עטו.

בשנים 1902-1901 התחלק העיתון בין שלוש שפות: יידיש, עברית ואנגלית. אך לאחר פרישתו של שמ"ר מן העריכה החליף אותו משה גולדמן, ששם לו למטרה לקדם את מעמדה של העברית בארצות-הברית. מטרה זו הכריעה לבסוף את גורל הירחון והחל מ-1903 הוא הפך לירחון עברי בשם 'הלאם', שהמשיך להופיע בעריכת גולדמן עד 1908.

[ + הצג עוד ]

העיתון הועלה לאתר בעזרת: