קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
  • כתב יד
כותר צורת סדרי עולם : אילוסטרציות לפלאי הטבע ע"פ ההשקפות המדעיות המקובלות בימי-הבינים וידיעות ומלאכות מן המאה ה-17.
מחברים/ יוצרים נוספים יהודה, אברהם שלום, 1877-1951 (בעלים קודמים)
The National Library of Israel Israel
(current owner)
מקור/בעלים The National Library of Israel, Jerusalem, Israel
סוג הכתיבה אשכנזית
שנה מאה י"ז
הערות בכה"י: "צורת סדרי עולם ומשתנים את תבניתם".
מאויר בציורי דיו, בידי מחבר ואמן יהודי עלום שם.
על לוח הכריכה האחורית: "הבנתי והבנתי - ולא הבנתי יום ה' א מרחשון שנת תקס"א".
מתוך תמונת-יקום אריסטוטלית-פתולמאית, שלפיה בנוי היקום מעשרה "גלגלים" שקופים המקיפים את כדור הארץ, ומתוך האמונה באסטרולוגיה, תיאר והסביר המחבר את העולם ואת מלואו. הוא גם השתדל לקשור את ידיעותיו המדעיות במושגים, ביטויים וסיפורים, שנראו לו מתייחסים אליהן או מוסברים על ידן במקורות היהודיים: פסוקים מן המקרא, לשונות מן התפילות, אמרות חכמי התלמוד, דברי מפרשי המקרא (ר' אברהם אבן עזרא, ר' מנחם ציוני ועוד), דברי ספרות (יוסיפון) וקבלה (ספר הזוהר
ספר "שערי צדק" לר' יוסף ג'קטיליה) ועוד.
חלקו הראשון של הספר (2ב-20ב) מוקדש לציור מפות היקום העשוי גלגל בתוך גלגל: הגלגל החיצון המקיף, שאין בו כוכבים
הגלגל שמשובצים בו המזלות, ושבעת הגלגלים שבהם משובצים שבעת כוכבי הלכת
גלגלי האש, האוויר והמים הסמוכים לארץ, וכדור הארץ בתווך, והחלק היושב של העולם, המתחלק לשבעה אלימים. חלק ב' (21א-43ב): השפעות הכוכבים ומערכותיהם, מתבטאים במבנה הארצות, במתכות ובמחצבים השונים החבויים באדמותיהן, בגזעי האדם ואורחות חייהם, החיות שבארצות השונות, ובהיסטוריה. אלוהים פועל באמצעות הכוכבים וטבעיהם.
חלק ג' (44א-67ב): כדור הארץ ושלושת הגלגלים המקיפים אותה, מהווים את ארבעת היסודות ("מוסדות הארץ", ישעיה מ:כא) - עפר, מים, רוח, אש, שמתרכבותיהם השונות מתהווים כל החיים והמלאכות שבעולם. הוא מצייר כאן סצינות מן המקרא הקשורות בארבעת היסודות ותמונות המתארות את מלאכות המטלורגיה, יציקת המתכות והכימיה של זמנו.
חלק ד' (68א-76ב): מוקדש בעיקרו למדע החושים וביטוייהם בסיפורי המקרא ובתרבות הזמן - חושי השמע, הטעם, הריח והראות, שהיוו תחום מיוחד במדע, מימי אריסטו ואילך.
מפתח (44ב-45א): ציור שקילת ארבעת היסודות: יסוד העפר מצויר בצורת הרים וגבעות, בתים ושדה אילן על כך מדובר בפסוק "ושקל בפלס הרים וגבעות [במאזניים]", ישעיה מ:יב
המחבר מפרש את המלה "פלס" כ"מטה הברזל" של המאזניים, שבציורו אוחזת בו יד שמימית, המגיחה מתוך ענן. יסוד המים מיוצג בציור על ידי מי הים שבאופק. היסוד "אוויר" מתואר בציור ריאליסטי של מפוח ("ווינד מאכיר") ובעיצוב סמלי של דמות מיתולוגית, שמנשיפת פיה יוצא ונושב הרוח. לדברי המחבר, גם הרוח ניתן לשקילה: "גם פלס ומשקל שם לרוח" (המחבר רומז לפסוק "לעשות לרוח משקל", איוב כח:כה), וכך גם האש, המיוצגת על ידי התנור המוסק.
נושא נוסף: מדעים
נושא נוסף: ציורים
The National Library of Israel Jerusalem Israel Ms. Yah. Heb. 148
נושא Digitized manuscripts
סוגה Illustrated works (Manuscript)
מקום נוסף אשכנז
היקף החומר 88 דף
18X24 ס"מ.
שפה עברית
קרדיטים מונגש באמצעות פרויקט כתיב, הספרייה הלאומית
מספר מערכת 990000410720205171

בכל שימוש יש לציין את מקור הפריט בנוסח הבא:

מונגש באמצעות פרויקט כתיב, הספרייה הלאומית

תנאי השימוש:

הנך רשאי/ת להשתמש בפריט באופן חופשי לכל מטרה וללא מגבלות כלשהן. פריט זה שייך לנחלת הכלל (Public Domain) ואינו כפוף לזכויות יוצרים במדינת ישראל.

נבקשך לציין כי הפריט הוא מאוסף הספרייה הלאומית וכן את שם בעל האוסף הרשום במידע המפורט על הפריט בקטלוג הספרייה.

שים לב כי כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה למדינה ולכן אם ברצונך לעשות שימוש בפריט מחוץ למדינת ישראל עליך לברר מהם כללי זכויות יוצרים על פי הדין החל באותה מדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?