קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

ראש השנה בפיוט והתפילה
אתר הפיוט והתפילה

ראש השנה בפיוט והתפילה

ראש השנה הוא חג של התחלה. הוא מציין את יום בריאת האדם, המסמל את סיום הבריאה. יום זה נקבע להיות יום הדין, היום שבו הקב"ה דן את כל בני האדם על פי מעשיהם בשנה החולפת וקובע את דינם לשנה הבאה. "בראש השנה כל באי עולם עוברין לפניו כבני מרון" (משנה, ראש השנה). וביום זה בני האדם ממליכים עליהם את הבורא למלך על כל הארץ. בנוסף ליום הדין, ראש השנה נקרא בתורה "יום תרועה", ובמרכזו תקיעות השופר המעוררות את הלב וקוראות לשיפור המעשים ולתיקון העולם. ביום זה הרגשות מעורבים בין אימה של דין ובין שמחה של חג הנובעת מתוך האפשרות שלנו לתקן את עצמנו ולהתחיל מחדש שנה חדשה.

בשער זה הבאנו לפניכם ממבחר תפילות ופיוטי ראש השנה במסורות השונות, המציינים את החג בהתכנסות שלנו כקהילה וכעם לתפילות ארוכות בבתי הכנסת. הלחנים של התפילות והפיוטים של ראש השנה משמרים מסורות עתיקות העוברות מדור לדור ומושרות פעם בשנה בימים הנוראים. לא רק אנחנו ניצבים כאן בתפילה, אלא אבותינו ואִמותינו שלאורך כל הדורות נמצאים אִתנו באותן המלים והמנגינות המשקפות מצד אחד יראת דין ומצד שני שמחה גדולה.
שנזכה לשנה טובה ומתוקה, שנה של תיקון, ושיתקבלו תפילותינו ויימלאו משאלותינו לטובה. 

קרדיט תמונות, צילומים ואיורים: פרטים מתוך כתבי יד, אוסף משפחת גרוס תל-אביב.