קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

מישהו מביט בי מלמעלה – שירים אישיים לימים נוראים
אתר הפיוט והתפילה

מישהו מביט בי מלמעלה – שירים אישיים לימים נוראים

ערן צור

בין כסה לעשור תשס"ט התקיים בבית "אבי חי" ערב העונה לשם "עננו". שלושה זוגות יוצרים – החזן ר' יהודה עובדיה פתיה יחד עם נגן הניי איתמר שחר, אורנה זכאי, זמרת המתמחה בשירה עתיקה ופיוט יחד עם נגן העוּד והקאנון אלעד גבאי, המוזיקאי והיוצר ערן צור יחד עם הצ'לן יובל מסנר, הגישו את מחזור התפילה האישי שלהם, הכולל פיוטים ותפילות מהימים הנוראים לצד שירים ישראליים עכשוויים.
ערן צור מספר על מחזור התפילה האישי שלו לימים הנוראים, המשלב פיוטים מסורתיים, שירים משלו ושיר של מאיר אריאל.

x (x)

בניגוד לאורח החיים הדתי, המספק מסגרת, סדר יום, ותמיכה נפשית ומוסרית, היהודי שאינו מקיים אורח חיים דתי נדרש להמציא לעצמו את הכללים בכל נוגע לטקסים הדתיים.
אני מעריך שהדרך שבה אחווה את יום כיפור של השנה תושפע מהחומרים החדשים שנחשפתי אליהם בתהליך הזה. הם ינוגנו אצלי בראש והאמיתות שהם כוללים יעסיקו אותי במחשבה.
כמוסיקאי עברתי תהליך מרתק של למידת סגנון שונה מהחומרים שאִתם אני עובד ביום־יום. היה מסקרן לעקוב אחרי שורשי כל פיוט והלחנים והביצועים השונים שלהם זכה.

מבין הפיוטים שאבצע, משך את תשומת לבי במיוחד הפיוט "בזכרי על משכבי", בגלל נקודת המבט הרחבה על חייו ומותו של האדם, ובעיקר על ערך חייו אל מול השם – "מַה יִתְאוֹנֵן וְיֹאמַר / מַה יְדַבֵּר וְיִצְטַדָּק //יְצִיר חוֹמֶר אֲשֶׁר תָשׁוּב / גְּוִיָּתוֹ כְּאָבָק דַּק // מַה יִתֵּן לְךָ הָאָדָם / כִּי יִרְשַׁע וְכִי יִצְדַּק // הַלֹא מִלָּיו וּמִפְעָלָיו / כְּתוּבִים בְּסֵפֶר יָמָיו..."

גם המשקל של השיר משך את תשומת לבי במוזיקליות שלו, בתחושת הזרימה קדימה. בהתחלה הטקסט נראה לי ארוך, אבל כשהתחלתי לשיר אותו רציתי שלא ייגמר.
לצד הפיוטים המסורתיים אני מביא במחזור התפילה האישי שלי שלושה שירים משלי (עץ, שלושת האחים ומישהו מביט בי מלמעלה) ואחד של מאיר אריאל. בשיר "עץ" בחרתי מפני שהוא מדבר על התחדשות, והלוא הימים הנוראים הם ימים של התחדשות. בשיר "שלושת האחים" בחרתי כי הוא מדבר על אבי ז"ל, ובכל ראש שנה וכיפור אני חושב עליו ומנסה לקיים בתוכי איזשהו דיאלוג אִתו, שבו אני מדווח על החיים בשנה שעברה. השיר "מישהו מביט בי מלמעלה" הוא שיר חדש שמדבר על תחושה עמומה של השגחה מלמעלה. השיר "נשל הנחש" של מאיר אריאל מתקשר לי ליום כיפור בגלל המשפט החוזר בו: תעזבנו יום – יעזבך יומיים.

ערן צור הוא יוצר עכשווי.