קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

שיר ידידות ושירת הבקשות
אתר הפיוט והתפילה

שיר ידידות ושירת הבקשות

ד"ר אברהם אמזלג

שירת הבקשות היא תופעה מרכזית במוזיקה ובתרבות המסורתית של יהודי מארוקו. ד"ר אברהם אמזלג דן בהתפתחותה של התופעה, הטקסטים והמוסיקה שלה, המקורות וההשפעות עליה ולבסוף – בתמורה שחלה בה מפולחן קבלי, שעיקרו ליטורגיה, למסכת מוסיקאלית שמובלט בה מקומם של הפיוט ושל הפייטן.

המאמר פורסם בכתב העת פעמים בשנת תשמ"ז, וזכה בשנה זו בפרס על שם ד"ר ג'ו לוי ז"ל מקאזאבלנקה לשנת תשמ"ז. הפרס ניתן באמצעות מכון בן-צבי.

"שיר ידידות" הוא שמו של קובץ פיוטי "שירת הבקשות" של יהודי מארוקו והוא מהדורה משופרת של קובץ פיוטים אחר, "רני ושמחי". יהודי מארוקו נוהגים להשכים קום בשבתות שבין סוכות לפסח, ולבצע בבתי כנסת את פיוטי שירת הבקשות מתוך "שיר ידידות". הקובץ כולל פיוטים משל פייטני שירת ספרד המוקדמים עד הפייטנים בני דורם של העורכים ואף פיוטים משל העורכים עצמם, כמו ר' דוד קיים. 

מקורה של שירת הבקשות הוא בצפת, שם היא נוצרה בעקבות הקבלה הלוריאנית, והובאה למארוקו ככל הנראה בידי שדרי"ם. לאחר גירוש ספרד הגיעו למארוקו מוזיקאים ופייטנים יהודים שחיזקו את המאוויים הדתיים והלאומיים. מאוויים אלה זכו לביטוי מוזיקלי־פיוטי מפי מאות פייטנים. 

להורדת המאמר המלא