קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

אמנות השיר: שמע קולי
אתר הפיוט והתפילה

אמנות השיר: שמע קולי

איתי מרינברג

המבנה, המשקל והחריזה בפיוט "שמע קולי".

שמע קולי – מילים וביצועים

סימן:
ללא סימן.

מבנה וחריזה:
שיר שווה חרוז – החרוז "לוֹת" מבריח את סופי כל הטורים; לתפארת הפתיחה והחתימה מופיע חרוז זה גם בצלע הראשונה של הטור הראשון והאחרון, הבנויים כהיפוך זה לזה, כך:

שְׁמַע קוֹלִי אֲשֶׁר יִשְׁמַע בְּקוֹלוֹת
וְהָאֵל הַמְּקַבֵּל הַתְּפִלּוֹת
[...]
וְהָאֵל הַמְּקַבֵּל הַתְּפִלּוֹת
שְׁמַע קוֹלִי אֲשֶׁר יִשְׁמַע בְּקוֹלוֹת

משקל:
ברוב הצלעות 3 או 4 מלים; המשקל הוא משקל כמותי [=שיטת משקל שאומצה בשירה העברית בהשפעת השירה הערבית. הוא מבוסס בעיקרו על אבחנה בין תנועות באורכים שונים: לתנועה ארוכה תיחשב כל הברה הפותחת בשווא נע או חטף, שלאחריו תנועה "רגילה" כלשהי; תנועה ארוכה מכונה "יתד", וסימנה: U–. לתנועה קצרה תיחשב כל הברה הכוללת תנועה "רגילה" שאין לפניה שווא נע או חטף; זו תכונה, בפשטות, "תנועה", וסימנה: –. צירופים מוסכמים מראש של "יתדות" ו"תנועות" יוצרים "עמודים" המכונים בשמות הגזורים מהטיית השורש פ.ע.ל, וצירופים מוסכמים של "עמודים" יוצרים כמה דגמי משקל עיקריים. לדגמים אלו ישנם כינויים שונים]. במקרה שלפנינו דגם המשקל מכונה "המרובה" (מן הדגמים הנפוצים ביותר), והוא מורכב מרצף קבוע של יתדות ותנועות בסדר הבא: יתד ושתי תנועות (עמוד מכונה: "מְפֹעָלִים"), יתד ושתי תנועות (עמוד "מְפֹעָלִים" נוסף), יתד ותנועה (עמוד המכונה "פְּעוּלִים"). כך: