קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

אמנות השיר: שער אשר נסגר
אתר הפיוט והתפילה

אמנות השיר: שער אשר נסגר

איתי מרינברג

המבנה, המשקל והחריזה בפיוט "שער אשר נסגר".

שער אשר נסגר – מילים וביצועים

סימן:
שלמה. 

מבנה וחריזה:
פיוט קצר בחרוז מבריח [=חרוז אחיד המשותף לכל הטורים. שירים כאלה מכונים לעיתים "שיר שווה חרוז"]. הטור הראשון מקיים את כללי "תפארת הפתיחה", כך שגם צלעיתו הראשונה [=ה"דלת"] נחתמת בחרוז המבריח של צלעיתו האחרונה [=ה"סוגר"]. 

משקל:
שיר במשקל "המתפשט" (גרסה מקוצרת של משקל זה), אחד מסוגי המשקל הכמותי [=משקלים כמותיים – צורת משקל המבחינה בין יחידות הגייה קצרות וארוכות: תנועות "רגילות" נחשבות ליחידות הגייה קצרות, ומכונות בפשטות "תנועות"; תנועות "רגילות" שיש לפניהן שווא או חטף, נחשבות יחד ליחידות הגייה ארוכות, ומכונות "יתד". צירופים קבועים של "יתדות" ו"תנועות" מכונים "עמודים", המסומנים בשמות הגזורים משורש פ.ע.ל. שירים השקולים באחד המשקלים הכמותיים הקלאסיים בנויים מדפוסים קבועים וידועים מראש של צירופי "עמודים" זה לזה. משקל "המתפשט" בגרסתו המקוצרת שלפנינו מורכב מרצף של ה"עמודים" הבאים: "מתפעלים", "נפעל", "מתפעלים", "נפעל". כדי לפשט את ההתבוננות במשקל בפיוט שלפנינו ניתן לשים לב לסדירות המדויקת של הופעת ה"יתדות" – בהברה השלישית והשמינית בכל צלע].