קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

אמנות השיר: מלך גואל ומושיע
אתר הפיוט והתפילה

אמנות השיר: מלך גואל ומושיע

איתי מרינברג

המבנה, המשקל והחריזה בפיוט "מלך גואל ומושיע".

אל הפיוט – מילים, לחן וביצוע

חתימה:
משה חסן חזק. "מֶלֶךְ... שְׁמוֹ... הָעָם... חֹסֶן... חָזָק".

מבנה וחריזה:
שיר סטרופי [=שיר העשוי מחרוזות מחרוזות] במבנה מעין אזור [=מבנה הכולל בתוכו מערכת חריזה כפולה: חריזה קבועה בסופי המחרוזות, וחריזה פנימית מתחלפת ממחרוזת למחרוזת]. סכמת החריזה בכל מחרוזת היא כדלהלן: אאא-א-ת / ת. החרוז המסומן באות אל"ף מוחלף במחרוזות האחרות בחרוזים עצמאיים (שיסומנו באותיות בי"ת, גימ"ל וכן הלאה), בעוד החרוז הקבוע החותם את כל המחרוזות ומשותף גם לרפרין [=הפזמון החוזר] יסומן באות תי"ו. יש לציין כי בשלוש מתוך ארבע הופעתיו בכל מחרוזת, ממוקם החרוז המשתנה בסופי הטורים כמקובל, בעוד שבפעם הרביעית הוא ממוקם בסוף ה"דלת" [=צלע הפתיחה] של ה"בית" [=הטור שירי], בעוד ה"סוגר" [=צלע הסגירה] חורז כבר בחרוז הקבוע, ומטרים את הרפרין. חריזה כזו מעשירה ומגוונת את החוויה הצלילית שפיוטנו מזמן.

משקל:
משקל הברתי־פונטי [=משקל המבוסס על מניית שוואים נעים וחטפים במניין ההברות, כתנועות לכל דבר. רווח מאוד בשירה העברית בארצות המזרח במאות השנים האחרונות]. בכל צלע 8 הברות. כך למשל בטור הבא: