קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

אישים בציונות

אישים בציונות

אישים בציונות

ההכרזה על הקמת מדינת ישראל הייתה הפסגה המיוחלת של המפעל הציוני, אולם החזון להקמת בית לאומי לא היה יכול להתממש אלמלא מנהיגותם של אבות הציונות. עם מנהיגי הציונות נמנו סופרים, אנשי רוח, מבשרי הציונות ופעילים ציוניים מקומיים ממדינות שונות שהשתלבו בהנהגה הציונית.

בתודעה הציבורית נתפס בנימין זאב הרצל כסמל למנהיגות הציונית. הוא היה עיתונאי שהרעיון הציוני התעורר בו בעקבות הזעזוע ממשפט דרייפוס. ב-1897 יזם את כינוס הקונגרס הציוני הראשון, ובו נוסדה ההסתדרות הציונית העולמית ששימשה ארגון גג לכל הגופים הציוניים. הרצל נחשב לאבי הציונות המדינית, שהפך את החזון הציוני מחלום אוטופי ליעד מדיני בר השגה.

מנהיג אחר, שקדם להרצל אך תרומתו פחות מוכרת, הוא הסופר ואיש הרוח אשר צבי גינצברג שנודע בשם העט אחד העם, מייסד הציונות הרוחנית. ב-1889 פרסם את מאמרו "לא זה הדרך!", שבו התנגד לעידוד יהודים לעלות לארץ ללא תשתית רוחנית ופיזית מתאימה. לשיטתו, היה ראוי תחילה להקים בארץ מרכז רוחני-יהודי לחיזוק חיי התרבות והרוח של העם היהודי.

המנהיג שהפך לנשיא הראשון

מנהיג נוסף שהציבור אינו מודע להיקף תרומתו הוא חיים ויצמן, שמונה לנשיא המדינה הראשון לאחר שנים ארוכות בהנהגה הציונית. ויצמן, שהיה מדען בעל שם עולמי, נחשב לאבי הציונות הסינתטית והוביל את המאמצים להשגת הצהרת בלפור. הוא עמד בראש ההסתדרות הציונית, וייסד את הסוכנות היהודית, האוניברסיטה העברית ומכון זיו (לימים מכון ויצמן).

בין האישים בציונות, המנהיג שנחשב לשנוי במחלוקת באופן קיצוני הוא זאב ז'בוטינסקי, סופר ועיתונאי שייסד את הציונות הרוויזיוניסטית, תנועת בית"ר והגדוד העברי במסגרת הצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה. ז'בוטינסקי חזה את אימת השואה, ולכן דחף ליישום צעדים דרסטיים לקידום הקמת המדינה. הוא שאף להקמת מדינה יהודית משני עברי הירדן, וקרא להקשחת התגובה הציונית לתוקפנות הערבית ולמדיניות הבריטית תוך שימוש בכוח צבאי.

אלפי פריטים היסטוריים שנאספו בספרייה הלאומית מעידים על דרכם, השקפתם, פועלם וגם חייהם האישיים ואישיותם של מנהיגי הציונות. באוספי הספרייה מצויים ספרים, מאמרים, פרוטוקולים, תמונות נדירות, תכתובות וחומרים נוספים המאירים צדדים שונים, מדיניים, אנושיים ומרגשים, בהנהגה הציונית. ארכיונו האישי של אחד העם אף שמור בספרייה הלאומית.