עלייתו לאוויר של אתר 'שורשים במשפט' ופתיחתו לקהל הרחב

עלייתו לאוויר של אתר 'שורשים במשפט' ופתיחתו לקהל הרחב

פרויקט "שורשים במשפט" נולד לכבוד שנת השבעים להקמת המדינה, ומפנה זרקור היסטורי לעושר, למגוון, ולתרומה המצטברת של מערכת המשפט לחברה הישראלית. בפרויקט ניתן למצוא התייחסות לכל שנה מאז הקמת המדינה ועד היום, ולאירועים המשמעותיים שהתרחשו בה. הפרויקט דולה מתוך היום-יום המשפטי את רגעי המשבר, המפנה, המחלוקת והשיאים החשובים במשפט הישראלי, ומסביר כיצד, באמצעותם, נעשתה המערכת המשפטית למה שהיא כיום: עוגן דמוקרטי שתרומתו לחברה הישראלית לא תסולא בפז.

אם תמיד רציתם לדעת מי היה אהרן ארתור ברגמן מבג"צ ברגמן; אם שאלתם את עצמכם איך בא לעולם חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות, חוק סדרי מינהל תקין או חוק גנים לאומיים ושמורות טבע; אם רציתם לקרוא על פרשת קו 300 מנקודת המבט האישית של היועץ המשפטי לממשלה דאז, פרופ' יצחק זמיר; אם התעניינתם בנסיבות שהובילו להקמת יחידות חשובות במשרד המשפטים, כמו הסניגוריה הציבורית או המחלקה הבין-לאומית בייעוץ וחקיקה; ואם ברצונכם לקרוא התייחסות עכשווית של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, לחוק ההסדרה, או את מחשבותיו של פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, על נושא פסילת מועמדים ורשימות לכנסת, אגב הבחירות האחרונות – רגעי המפתח הללו ועוד רבים אחרים נחשפים ומונגשים עכשיו באתר ייעודי של משרד המשפטים.

אחרי כשנה של עבודה קשה מצד חברי המערכת וכל הכותבות והכותבים המתנדבים, אנחנו שמחים מאוד לבשר על עלייתו לאוויר של אתר 'שורשים במשפט' ופתיחתו לקהל הרחב! האתר הושק בטקס חגיגי בספרייה הלאומית בנוכחות צמרת המשפט הישראלית.

פרויקט "שורשים במשפט" נולד לכבוד שנת השבעים להקמת המדינה, במטרה להפנות זרקור היסטורי לעושר, למגוון, לחיוב, ולתרומה המצטברת של מערכת המשפט לחברה הישראלית. בפרויקט ניתן למצוא התייחסות לכל שנה מאז הקמת המדינה ועד היום, ובכל שנה – לאירועים משמעותיים שהתרחשו בה. כך, הפרויקט דולה מתוך היום-יום המשפטי את רגעי המשבר, המפנה, המחלוקת והשיאים החשובים והמשמעותיים במשפט הישראלי, ומסביר כיצד באמצעותם, בהדרגה, לעיתים מבלי לתת על כך את הדעת בזמן אמת, נעשתה המערכת המשפטית למה שהיא: עוגן דמוקרטי שתרומתו לחברה הישראלית לא תסולא בפז. הפרויקט מראה כיצד בתוך גזע העץ שלנו הצטברו טבעות שונות, שהוסיפו עושר וחוזק לעץ כולו. כל טבעת מלמדת על העבר, ההווה והעתיד המגוונים במשפט ובחברה הישראליים.

ביקשנו מן הכותבים המתנדבים לבחור בעצמם את הנושא שעליו הם יכתבו ושלו הם מבקשים להקדיש תשומת לב מיוחדת. המעטנו להתערב בבחירות וברשימות שנוצרו. לפיכך, הפרויקט משקף פלורליזם, גיוון וריבוי קולות – ברוחב תחומי התוכן המשפטיים בהם הוא נוגע; בעושר וריבוי האירועים שאת סיפורם הוא מספר; בגיוון הבין-דורי של הכותבים שתרמו ממרצם וכשרונם בחיבור הרשימות שמרכיבות את הפרויקט, כולם עובדי משרד המשפטים בעבר ובהווה.

באתר אפשר למצוא מאמרים לפי שנים, נושאים או כותבים ספציפיים, וניתן גם לדפדף בו לפי עשורים.

תודה מעומק הלב לכותבים ולכותבות, השותפים למסע אל השורשים, אשר בבחירות שלהם האירו פינות נשכחות-מושכחות בעשייה המשפטית הערכית מימי בראשית ועד ימינו אנו.