אירוע מיוחד בספרייה הלאומית לרגל הדיגיטציה של עיתון "כותרת ראשית"

אירוע מיוחד בספרייה הלאומית לרגל הדיגיטציה של עיתון "כותרת ראשית"

אף שיצא במשך שש שנים בלבד (1988-1982) היה השבועון "כותרת ראשית" לאחת מאבני היסוד של העיתונות הישראלית החדשה. השילוב בין נושאי הסיקור המגוונים (פוליטיקה, כלכלה, חברה, תרבות, תקשורת ותחקירי עומק), לצד הפורמט והעיצוב החדשני, הפך את השבועון לפורץ דרך בעיתונות הישראלית.

את העיתון ערכו נחום ברנע ותום שגב והוא נחשב לעיתון שנון, פרובוקטיבי וכזה המותח ביקורת על תופעות פוליטיות וחברתיות. העיתון הרבה לעסוק במלחמת לבנון הראשונה שהתקיימה באותן שנים, והוא גם יצא נגד הישארותה של ישראל ברצועת הביטחון – עמדה שהייתה חריגה בעיתונות הישראלית באותה תקופה.

השבועון התאפיין בסגנון הניו ז'ורנליסטי שלו – כתיבה אישית, דעתנית ואירונית. בין העורכים והכותבים הבולטים שבו ניתן למצוא את העורכים הראשיים ומייסדיו – נחום ברנע ותום שגב, את העורך הגראפי אבנר אברהמי ואת בעלי הטורים: דורון רוזנבלום, דב אלפון, אפרים סידון, נרי ליבנה, דן בן-אמוץ, ארי שביט, עירית לינור, איל מגד, גבי ניצן, נעמי לויצקי, ישראל סגל, אדם ברוך, ירון לונדון, מיכאל דק, אריה כספי, לאה ענבל ועוד.

האירוע שיתקיים בספרייה הלאומית ביום שלישי, ה-3/12, יוקדש לסיום פרויקט הדיגיטציה של העיתון – שכל גיליונותיו נגישים כעת לקריאה באתר העיתונות ההיסטורית, מייסודן של הספרייה הלאומית ואוניברסיטת תל-אביב.

בשנה החולפת נסרקו מאות הגיליונות של העיתון לאתר הספרייה, ובכך הם מצטרפים לשורה ארוכה של עיתונים יהודים וישראלים שיצאו לאור במאתיים השנים האחרונות בארץ ובתפוצות – סה"כ יותר מ-360  עיתונים, שבועונים, ירחונים וכתבי עת.

במהלך האירוע, 'כותרת חוזרת' שמו, תינתן סקירה של מנכ"ל הספרייה הלאומית, אורן וינברג, על מדיניות ותהליך הדיגיטציה וההנגשה של עיתונים, ספרים וכתבי יד. אחר כך תתקיים שיחה בין עורכי העיתון – נחום ברנע, תום שגב ואבנר אברהמי, על השפעתו ומקומו של השבועון בתקשורת בישראל. פרק מיוחד באירוע יוקדש לשיחה עם דויד גרוסמן, שבאפריל 1987 כתב עבור כותרת ראשית גיליון מיוחד לציון 20 שנים למלחמת ששת הימים, ושזכה לשם "הזמן הצהוב".

במקביל לאירוע תתקיים תצוגה של כמה עשרות גיליונות של כותרת ראשית משש שנות הוצאתו לאור.

"כותרת חוזרת" – אירוע לרגל הדיגיטציה של העיתון "כותרת ראשית", יום שלישי | 3/12/2019  בשעה 20:00 בספרייה הלאומית.  

להרשמה לאירוע