חזרה לתוצאות החיפוש

"הקמת גדר הבטחון לפני 14 שנה בתוך שטחה המוניציפלי של ירושלים הוציאה דה-פקטו אל מחוץ לעיר את שכונות כפר עקב ומחנה הפליטים שועפט בצפון ירושלים. מציאות חדשה זאת חוללה שני תהליכי קיצון שלא ניתן עוד להתעלם מהם: האוכלוסיה במרחב שהוצא אל מחוץ לגדר גדלה פי שלשה והיא מונה כיום כ-140 אלף נפש, כשליש מהאוכלוסיה במזרח ירושלים. בכלל מזרח ירושלים עמד הגידול בתקופה המקבילה על כ-%71 בלבד. הקמת הגדר מדרום למרחב כפר עקב-מחנה הפליטים שועפט העמיקה עוד את ההזנחה, העבריינות, העוני והעדר המשילות ששררו בהם מלכתחילה. אזורים אלה הוגדרו בשנים האחרונות על ידי גורמים רשמיים כ'שטח הפקר', וביטויי המצוקה שם רבים: סמים, עוני, עבריינות בנייה נרחבת שהביאה היצע רב וזול במיוחד של דיור. עזובה, הזנחה, רמת תשתיות עירוניות ושירותים עירוניים נמוכה במיוחד, תופעה של נשק לא חוקי המצוי בידי תושבים, וככלל - ריק שלטוני מובהק. ; מתווה: 'ריבונות אחת - פיצול מוניציפלי', מציע להוציא את מחנה הפליטים שועפט ופרבריו, יחד עם כפר עקב-סמירמיס ותת השכונות שלו מתחומה המוניציפלי של ירושלים, ולהקים עבורן שתי מועצות מקומיות ישראליות, בתחום מדינת ישראל ותחת ריבונותה. התושבים בשכונות אלה ישמרו על מעמד התושבות שלהם. המתווה יעניק לתושבים ולמדינה כלים חדשים כדי לשקם את השכונות הללו ולטפל במצוקת התושבים שם. המתווה גם יחזק את הרוב היהודי המתמעט בתחום ירושלים מכ-60% לכ-70%. ביצוע המתווה מותנה בלקיחת אחריות תקציבית ממשית על שיקום השכונות הללו. בניגוד למתווים אחרים, זהו אינו מתווה חלוקה או ויתור על ריבונות, אלא מתווה להיפרדות מוניציפלית בלבד משתי שכונות, שהקמת הגדר כבר הוציאה אותו דה-פקטו מתחומי העיר. רעיונות אחרים שהועלו בשנים האחרונות ביחס לשתי שכונות אלה, התמקדו בדרך כלל באחד מהשניים: מצוקת התושבים שם, או האינטרס הדמוגרפי של מדינת ישראל. המתווה הנוכחי מבקש להתמודד עם שני הנושאים הללו גם יחד ולתת מענה לשלוש סוגיות: האינטרס הבטחוני, הדמוגרפי ומצוקת התושבים"--מן המעטפת האחורית.

כותר מתווה פעולה : לבעיית השכונות הערביות הירושלמיות הצפוניות שמעבר לגדר / נדב שרגאי.
כותרים נוספים מתוה פעלה
לבעיית השכונות הערביות הירושלמיות הצפוניות שמעבר לגדר
לבעית השכונות הערביות הירושלמיות הצפוניות שמעבר לגדר
מקום קשור Jerusalem (Israel)-place of publication
מוציא לאור ירושלים : המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה
שנה 2018
תיאור 59 עמודים, 1 עמוד לא ממוספר : איורים צבעוניים, דיאגרמות צבעוניות, מפות צבעוניות
24 ס"מ.
שפה עברית
שנת זכויות יוצרים ©2018
מזהה ISBN9789652181398
מספר מערכת 990043896500205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?