חזרה לתוצאות החיפוש

ספר

""ביצירת הבימה אין לראות חיזיון נבדל, תאטרוני-אמנותי בלבד, כי אם אחת מאבני הפינה בבניין התחיה העברית". הדברים הפסקניים הללו, מאת הסופר גרשון חנוך, שהתפרסמו בספר היובל הראשון של הבימה שיצא לאור בשנת 1946, הפכו לשאלה המרכזית הנידונה בספר זה. שמונה-עשר המאמרים בספר קוראים תיגר על הנרטיב המוכר על אודות הבימה. הם מבררים את תהליכי המיסוד, ההבניה הלאומית והתפתחות השפה האמנותית של התאטרון, כל זאת תוך כדי חשיפת אוספים ארכיוניים שטרם זכו לעיון מחקרי והתייחסות לספרות המחקר העדכנית בארץ ובעולם העוסקת בתאטרונים לאומיים. חלקו הראשון של הספר מבקש לבחון מחדש את התהליכים המורכבים שהבנו את זהותה הלאומית של הבימה, אגב ניתוח דפוסי המימון והמיתוג של התאטרון, לצד בדיקת נוכחותו של בניין התאטרון על גלגוליו השונים במרחב העירוני. בניגוד לנרטיב המקובל המדגיש את ייחודה העברי-ציוני של הבימה, את דרכה האמנותית יוצאת-הדופן במוסקבה ומשם לפלשתינה-ארץ-ישראל, מצביע הספר הזה על התחרות המתמדת וטשטוש הגבולות בין הבימה לבין להקות יידיש שפעלו לצידה באירופה במהלך שנות ה-20, לצד הצורך המתמיד בדיאלוג ובבידול אל מול התאטרונים שפעלו לצידה בתל אביב - אהל והקאמרי. ; חלקו השני של הספר עוסק בעבודה האמנותית המורכבת והעשירה הנעשית בין כתלי התאטרון הלאומי. הספר משרטט את פועלם של חנה רובינא, נסים אלוני וחנוך לוין בהבימה, מתוך הכרה שממד הלאומיות של התאטרון נבנה לא רק בתכנים המוצגים בו עלי במות, אלא גם בזיהוי יוצריו עם השיח הלאומי על מגוון הבטיו. המאמרים החותמים את הספר נדרשים לניתוח מעמיק של גילום הלאומי ברפרטואר ובהפקות נבחרות של הבימה לאורך השנים. " -- כריכה אחורית.

כותר הבימה : עיונים חדשים בתאטרון הלאומי / עורכים - שלי זר-ציון, דורית ירושלמי, גד קינר-קיסינגר
[עורך הספר - יהונתן דיין].
כותרים נוספים On title page verso: Habima : new studies on national theatre / Gad Kaynar-Kissinger, Dorit Yerushalmi, Shelly Zer-Zion (Editors)
Editor - Yehonatan Dayan
Habima : Eine hebräische Bühne in der Weimarer Republik. Hebrew
מקום קשור Tel Aviv-Yafo (Israel)-place of publication
מחבר/יוצר זר ציון, שלי, 1971- (עורך)
מוציא לאור תל אביב : רסלינג הוצאת ספרים
שנה 2017
הערות כולל בעמודים 475-483: על הכותבים.
מתודות: תודות מקרב לב לדקאן הפקולטה לאמנויות לשעבר, פרופ' חנה נווה, אשר סייעה לנו למצוא בית לכתב היד בהוצאת רסלינג והשקיעה מאמצים מרובים לגיוס התמיכה הנכבדה שאפשרה את הוצאתו לאור של הספר.
כולל הערות ביבליוגרפיות.
סדרה הסדרה לאמנויות
תיאור 483 עמודים : פקסימילים, איורים
23 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990040551310205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?