חזרה לתוצאות החיפוש

"במהלך ארבעים השנים האחרונות יצר חיים דעואל לוסקי יותר משלושים מצלמות רב-מוקדיות, ייחודיות בצורתן ובחומריותן, הנבדלות זו מזו במבנה הפנימי שלהן (נקב, לשכה האפלה, סוג המצע שעליו נקלט הדימוי), במערכות אופטיות שונות המשבשות את אופן התנהגות האור ואת יחסי הגומלין שבין האור לחומר ובין האור למרחב. כל אחת ממצלמות אלה חוללה תופעות אופטיות חד-פעמיות והציעה תנאי אפשרות משלה למחשבה על מהות הצילום וליכולת לחשוב באמצעותו על העולם שבו הן מופעלות. ספר זה – המציג כל אחת ואחת מהמצלמות באופן פרטני ופרשני – הוא תוצר של שיתוף פעולה מתמשך בין חיים דעואל לוסקי לבין אריאלה אזולאי. יחד הם חוקרים את משטר הראייה שמיסד הצילום השגור – אנכי, חד-מוקדי – המתמסר בקלות להיגיון הריבוני ולעיקרון הקניין הקפיטליסטי. ; באמצעות מכשירים ייחודיים אלה, המשבשים את השליטה של הצלם במכשיר, ומזמנים התנסות בתופעות אופטיות סינגולריות ובלתי צפויות, בוחנים השניים את האפשרויות לשחרור מהכבלים של הצילום האנכי, לצד חלופות למשטר הראייה הרווח – בין השאר חלופות הנשענות על הפילוסופיה האופקית (דעואל לוסקי), כמו גם חלופות אזרחיות א-היררכיות המשוחררות מתביעת בעלות (אזולאי). הספר מציג את המצלמות כפרויקט סדרתי המשלב בין מחשבה תיאורטית ביקורתית לבין מעשה. ניתוח הפרויקט הזה מתנהל בארבעה מסלולים נרטיביים מקבילים, והוא המצע שעליו פורשת אזולאי היסטוריה פוטנציאלית של הצילום. זו מאפשרת לה לדחות את תפיסת הזמניות של הקידמה שמבעדה מוצג בדרך כלל הצילום כמתפתח לאורך זמן, התפתחות שהפכה את הקמרה אובסקורה למיושנת ונידונה לפנות את מקומה ולעבור מהעולם. המצלמות של דעואל לוסקי מוצבות במרחב של דמיון אזרחי. ; מרחב הדמיון האזרחי מאפשר לאזולאי לדחות את תפיסת הזמניות של הקדמה, שהפכה את הקמרה אובסקורה למיושנת ודנה אותה לעבור מן העולם, ולהציע ארבעה מסלולים נרטיביים מקבילים המשמשים כמצע שעליו היא פורשת היסטוריה פוטנציאלית של הצילום"-- מן המעטפת האחורית.

כותר חיים דעואל לוסקי - צילום אופקי / אריאלה אזולאי
עריכת טקסט: אילנה ברנשטיין.
כותרים נוספים חיים דעואל לוסקי - צלום אפקי
צילום אופקי
On title page verso: Aïm Deüelle Lüski - horizontal photography / Ariella Azoulay.
צלום אפקי
מקום קשור Tel Aviv-Yafo (Israel)-place of publication
Bat Yam (Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים דעואל-לוסקי, חיים, 1951- (אמן)
מוציא לאור תל אביב : רסלינג
בת ים : מובי - מוזיאוני בת ים
שנה תשע"ז 2016
הערות "הספר ראה אור לראשונה באנגלית".
התערוכה התקיימה במובי - מוזיאוני בת ים, ספטמבר 2014-ינואר 2015.
תיאור 255 עמודים : איורים (חלקם צבעוניים)
23 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990039510300205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?