חזרה לתוצאות החיפוש

"המוות אינו רק מאורע ביולוגי נתון, אלא גם זירה של מלחמת תרבות על המשמעויות הנקשרות בו ועל האופן שבו יש לארגן אותו. אל מול המערכת ההגמונית שמפקחת על היבטים הקשורים במוות ומשמרת את הסטטוס-קוו, ספר מרתק זה מפנה זרקור אל ניסיונות לקדם תפיסות והסדרים חדשניים בחברה הישראלית בת-זמננו. במוקד הדיון עומדים שלושה ארגונים חברתיים: "בשביל החיים" הפועל לשינוי ההדרה החברתית של משפחות שבהן אירעה התאבדות, לצד העלאת העיסוק באובדנות על סדר היום הציבורי ; "ליל"ך" אשר תומך באי הארכת חייהם של חולים סופניים שזהו רצונם, ומאתגר את סמכותם הבלעדית של גורמי הרפואה לנהל את קץ החיים ; ו"מנוחה נכונה" אשר מציע קבורות אזרחיות, ובכך מהווה חלופה לחברות קדישא שמופקדות על הרוב המכריע של בתי הקברות ליהודים ועל עריכת טקסי קבורה דתיים-אורתודוקסיים. ; זהר גזית מתבסס על גוף נתונים מקיף, הוא מציג ניתוח אינטגרטיבי ראשון מסוגו של ארגונים שהמשותף להם הוא קידום רפורמות שנויות במחלוקת בתחום המוות ופעילות שעלולה לעורר רתיעה חברתית והתנגדות של גורמי ממסד. פעילי הארגונים השונים "עושים את המוות", במובן של אתגור הסדר הקיים, ובמובן של עיצוב פרשנויות ייחודיות ביחס לסוף החיים והפצתן, על מנת לספק לגיטימציה לפעילותם ולהשיג את מטרותיהם. המושג "מוות חלופי", אשר מפותח במהלך הספר, מגשר על הדיכוטומיה, השכיחה בספרות המחקר, בין מודלים הגמוניים למודלים בלתי מקובלים ביחס למוות. פעילי הארגונים, אשר מומשגים כ"יזמי מוות חלופי", משלבים בין דחייה של המודלים הרווחים לבין אימוץ של מאפיינים ממודלים אלה והסתמכות סלקטיבית עליהם. אסטרטגיה זו מציגה דימוי מאיים פחות של הארגונים ומערערת על הגבולות הקשיחים בין המקובל והחתרני" -- מן המעטפת האחורית.

כותר עושים את המוות : ארגונים חברתיים המקדמים תפיסות והסדרים חלופיים בנושא מוות בישראל / זהר גזית
עריכת לשון: יעל לקסמן-בהט.
כותרים נוספים עושים את המות
On title page verso: Struggle to the death : social organizations that promote alternative perceptions and practices concerning death in Israeli society / Zohar Gazit.
מקום קשור Tel Aviv-Yafo (Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים לקסמן-בהט, יעל (עורך)
מוציא לאור תל אביב : הוצאת רסלינג
שנה 2016
הערת תוכן ותקציר רקע תיאורטי, חברתי ותרבותי -- לצאת מהארון ולהיכנס לארון הקבורה: להעמיד את המוות במרכז החיים -- למה מי מת? דגש על החיים בארגונים שעוסקים במוות -- בדרך (עוקפת) כל הארץ: התבססות מובחנת מההגמוניה -- 'וידעתי גם אני...': ביסוס מומחיות לעסוק במוות -- למות כהלכה: ארגוני המוות החלופי ומוקדי המוות ההגמוני -- רואים את הסוף: דיון מסכם.
הערות כולל ביבליוגרפיה (עמודים 223-199).
סדרה הסדרה למדעי החברה
תיאור 223 עמודים
21 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990039437550205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?