חזרה לתוצאות החיפוש

ספר

"בחגיגות השישים של קיבוצנו, ייפקדו מטבע הדברים חברים וחברות מקבוצת המייסדים שהלכו לעולמם. חשבנו איפוה, שאחת הדרכים לספר את דיוקנו של קיבוץ היא - לשמר ולהעלות על הכתב את אימרות המקום כפי שבאו לידי ביטוי בשפה העברית החדשה שנוצרה בשנים הראשונות לקיומו של הקיבוץ, ועברה גם ברובה או בחלקה לדור הבנים שגדל במקום. מעיון מעמיק באמרות שלפניכם תבחינו ודאי, שחלקן עדיין בשפת היום-יום, אך חלק גדול הולך ונעלם; ועל כן מטרתנו היא לשמר אמרות אלו במיוחד לדורות הבאים. המקור לרוב האמרות כפי שתווכחו לדעת הוא פולני-יידישיסטי או תרגום מיידיש ופולנית, ובחלקו הן תסמונת למה שאנו קוראים "החרדות של האם הפולניה". זוהי גם הסיבה שקריאה סתמית של כל מונח ומונח עלולה לאבד מהאוטנטיות שלה, שכן משמעותה של כל מלה תלויה גם באינטונציה, ביחסו של הקורא אליה ובמידת ידיעתו את הקשר בין המלה המסויימת ופירושה המקורי. אנו מודעים גם לעובדה שחלק מאמרות המקום אינן אופייניות אך ורק למרחביה, ומי שמוצאו מאותם חבלי ארץ של מייסדי הקיבוץ, השתמש באותן אמרות, אך כאמור משימתנו היא להזכיר, ולא לשכוח ושתהיינה אמרות אלו כאותות לבני הדור הצעיר. לא התיימרנו לכתוב את כל האמרות הקיימות ועל כן זוהי בסך הכל עדות לשפה, לאווירה ולרוח המקום. ; גם אם בחלק מן האמרות והדוגמאות הנלוות אליהן יש מן הלגלוג, הרי זה בבחינת חצי אוהב. ולאחר כל ההתנצלויות - יבואו על הברכה והתודה החברים שהעשירו אותנו באמרות שנשכחו מאיתנו או שלא ידענו על קיומן. לזאב הררי וכרמית פולארד שעיצבו את החוברת, ולאנשי הדפוס - בוז'יק תלמי ורבקה בריל. ואם חסר דבר מה, אינו חסר במקום שהיו ועודם מתהווים בו אמרות, עגות, ביטויים ומעייסס שביקשנו לחתום בחוברת צנועה זו." -- פתח דבר מאת דפנה מן, אוכמא שפרן, יורם רז

כותר אמרות המקום : קבוץ מרחביה - 60 שנה ליסוד הקיבוץ.
מקום קשור Merhavya (Israel: Kibbutz)-place of publication
מוציא לאור מרחביה : קיבוץ מרחביה
שנה תש"ן 1989
הערות שער מעטפת.
תיאור 52 עמודים : איורים
20X22 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990039359360205171
קישורים תמונה קדמית

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?