חזרה לתוצאות החיפוש

"אלוהים, כידוע, הינו כל יכול. אולם, האם באמת יכול אלוהים הכל? האם יכול אלוהים לברוא ריבוע שאלכסונו שווה לצלעו? האם יוכל לפעול שפעם אחת, שתיים ועוד שתיים יהיו חמש, ולא ארבע? האם יכול אלוהים לשנות את העבר? האם יכול אלוהים לברוא אלוהים אחר כמוהו? האם יכול אלוהים לאבד את עצמו? מכל משפחת הפרדוקסים האפיקורסיים המשעשעים הללו, זכה משום מה לפירסום דווקא זה בעניין יכולתו של אלוהים לברוא אבן שלא יוכל להרימה. אולם לכל המשפחה ישנו אב אחד, הוא השאלה העקרונית, האם כל-יכולתו של אלוהים שמשמעותה המקורית הינה עליונותו ביחס לחוקי הפיסיקה, מתפשטת גם לעלם הלוגיקה והמתמטיקה. מנקודת מבט זו, נחשף כאן סיפורו המרתק של המהפך התיאולוגי שעברה היהדות בתוך תקופה קצרה יחסית של כמאתיים שנה מתחילת הזמן החדש. הקונצנזוס הרציונליסטי הוותיק בנושא התחיל בראשית הרנסנס לנטות יותר ויותר לכיוון המיסטיקנים, נושאי דגל הקבלה העולה. ; שאלת כפיפותו של אלוהים לחוקי הלוגיקה והמתמטיקה, שבתקופת הדיפות והגירושים של שילהי ימי הביניים היתה אצל הפילוסופים ותיאולוגים היהודים סמל לרציונליות של היהדות המתגוננת מול האויב הנוצרי האנטי-לוגי, קיבלה פיתאום תפנית מן הקצה אל הקצה. הקבלה והחסידות בעקבותיה אימצו דווקא את התפיסה הנוצרית, ואילו עמדותיהם של רב סעדיה, הרמב"ם, הרשב"א, ולמעשה כל גדולי עמנו טרם עליית הקבלה, הוקעו עכשיו ככפירה ואפיקורסות שמקומן מחוץ לגדר" -- כריכה אחורית.

כותר מה שאלוהים לא יכול : בעיית כפיפותו של אלוהים לחוקי הלוגיקה והמתמטיקה בפילוסופיה והתיאולוגיה היהודית / מאת ישראל נתנאל רובין.
כותרים נוספים מה שאלהים לא יכול
Added title page: What God can not : The problem of God's subordination to laws of logic and mathematics in Jewish philosophy and theology / By Israel Netanel Rubin.
Transliterated title: Mah she-Elohim lo yakhol : Be{ayn}ayat kefifuto shel Elohim le-{dotb}huke ha-logi{dotb}ka {dotb}veha-matema{tdotb}tikah ba-filosofyah {dotb}veha-te{alif}ologyah ha-Yehudit / Yi{acute}sra{alif}el Netan{alif}el Rubin.
מקום קשור Jerusalem (Israel)-place of publication
מוציא לאור ירושלים : ראובן מס
שנה תשע"ו 2016
הערת תוכן ותקציר חלק ראשון. "ותשבחנו ותהללנו בשכל וביושר, לא בגוזמא ובשקר": קונצנזוס יהודי על הנמנעות בחוק האל -- חלק שני. "ובעבור זה, היהודי שהוא מורגל בדעות אמיתיות... יקשה עליו להכריח שכלו להאמין דברים בלתי מובנים אצל השכל": הנמנעות במוקד הפולמוס היהודי-נוצרי -- חלק שלישי. "אני מאמין שהשם יתברך יכול לעשות מהמשולש מרובע": תפיסות נוצריות משתלטות על התיאולוגיה היהודית בתיווך הקבלה והחסידות -- חלק רביעי. מבט אל החוץ: הנמנעות בפילוסופיה הכללית החדשה -- חלק חמישי. כי לא יראני האדם וחי: סיכום ומסקנות.
הערות הספר מבוסס על עבודת דוקטורט מאת המחבר שהושלמה והוגשה באוניברסיטה העברית בשנת 2013.
כולל הפניות ביבליוגרפיות ומפתח.
נוספו שער ותמצית באנגלית.
תיאור 509, III עמודים
25 ס"מ.
שפה עברית
מספר מדף/סרט/תיק 6201.422
מזהה ISBN9789650903343
מספר מערכת 990039337400205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?